m.adevarul.ro

Adevarul.ro

Botoşani: Exclusiv: Afaceri oneroase cu terenurile statului

  • Adrian Şorodoc

  • Marţi 9 feb 2010

Deputatul Florin Ţurcanu a fost singura persoană fizică din judeţ care a reuşit să concesioneze de la stat 50 de hectare de teren

Botoşani

Deputatul Florin Ţurcanu a fost singura persoană fizică din judeţ care a reuşit să concesioneze de la stat 50 de hectare de teren

Parlamentarul Florin Ţurcanu a fost  subvenţionat cu peste 5000 de euro pentru că a semănat lucernă pe un teren al statului.  În baza unui contract încheiat cu Oficiul Judeţean de Consultanţă Agricolă (OJCA) , deputatul a concesionat, pe cinci ani, 50 de hectare de teren de la Adminsitraţia Domeniului Statului (ADS) pe care a semănat lucernă invocând că experimentează culturi agricole în scop de cercetare ştiinţifică. 

Afacerea în care este implicat parlamentarul liberal Florin Ţurcanu, membru în Comisia pentru agricultură din Camera Deputaţilor, este cel mai bun exemplu că se pot câştiga bani frumoşi şi din agricultură.  În 2008, deputatul a reuşit ca persoană fizică să concesioneze un lot compact de 50 de hectare aparţinâd  ADS.

Terenul care se află pe teritoriul comunei Albeşti  a fost dat în administrare Oficiului judeţean de Consultaţă Agricolă Botoşani (OJCA) în scopul realizării unor culturi experimentale de cercetare ştiinţifică.  Parlamentarul a fost singura persoană fizică din judeţul Botoşani care a reuşit să încheie cu OJCA un contract de asociere prin participaţiune şi să concesioneze întreaga suprafaţă de teren cu obligaţia să se ocupe de cercetarea ştiinţifică.

" Pe teren s-a semănat lucernă, dar din verificările la faţa locului cultura nu prea poate fi încadrată ca lot de cultură experimentală în scop de cercetare ştiinţifică.  Este o cultură normală de lucernă" a declarat Valentin Tănase, director adjunct al OJCA.

Pentru fiecare hectar de teren concesionat de la stat cu 170 de lei, deputatul încasează de la APIA o subveţie anuală de 115 euro. Cu alte cuvinte, pentru că a semănat iarbă pe un teren al statului Florin Ţurcanu primeşte de la stat peste 5700 de euro. În plus, dacă ar vinde lucerna deputatul ar mai câştiga cel puţin 2500 de euro.

Citiţi mai multe amănunte, mâine în Adevărul de Seară.


MARIO COSPITO

Ambasadorul italian în România:„Românii nu mai sunt o problemă în Italia“

Ambasadorul Cospito afirmă că relaţiile româno-italiene înseamnă mult mai mult decât problematica emigranţilor. Articol complet

Salutări de la Agigea, Clooney!

Petre Barbu

Dacă nu respecţi procedurile într-o corporaţie, atunci te plasezi în afara vieţii.

Cuvinte care seamănă

Radu Paraschivescu

Suntem tentaţi să considerăm straniu tot ce n-a intrat până acum în orizontul nostru.

De ce minte Mazilu?

Grigore Cartianu

Motto: „Nu vă supăraţi, ce se vinde aici?“ „Cărţi.“ „Daţi mai puţine, să prindem şi noi!“ (Dialog la coadă, 1988)

Europa foarte unită

Dinu Patriciu

Întrebarea nu este cine va urma Greciei, ci care va fi politicianul care va îndrăzni să ia iniţiativa ieşirii ţării sale din zona euro.

Vlad Epurescu - Blog

Vlad Epurescu

Chiar nu v-aţi săturat de Becali?

14:5618.11.09

Ceaiul de la ora 5

Sabin Orcan

PRO TV, televiziunea-cioclu

17:5312.11.09

Blog de bine

Laurenţiu Ciocăzanu

Ingerul Dinica

17:4012.11.09

Adevarul on Facebook



Monica Pop

„E nedrept ce i s-a întâmplat doctorului Ciomu”

Cel mai vechi director de spital din Capitală, Monica Pop, spune că orice medic din lume greşeşte. Articol complet