Botoşani: Cristi Popovici: „Eu zic că am pierdut două puncte“

0

FC Botoşani a remizat astăzi pe municipal cu Săgeata Năvodari, scor 2-2.

Elevii lui Cristi Popovici au deschis scorul încă din minutul 3 al întâlnirii. Vrabie a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă iar Homneac scăpat din marcaj a marcat din patru metri. 12 minute mai târziu, constănţenii restabilesc egalitatea. Jianu a centrat de pe stânga iar Iţu nemarcat în careul mic a împins mingea în poartă. Cu cinci minute înainte de pauză, elevii lui Cristi Popovici revin la conducere pe tabela de marcaj. Pălimaru îi pasează cu capul în interiorul careului lui Boroştean iar acesta nemarcat la şase metri a dus scorul la 2-1. În partea secundă a meciului, elevii lui Aurel Şunda au forţat egalarea, iar în minutul 70 Olah reuşeşte să fructifice centrare de pe dreapta a lui Jianu.

„Eu zic că am pierdut astăzi două puncte la cum a decurs jocul şi cu puţin noroc la ultimele ocazii ale noastre puteam să obţinem victoria. Jucătorii au făcut pasul înapoi după al doilea gol, nu pentru că aşa le-am cerut ci pentru că ne-au împins cei de la Săgeata. Eu zic că am întâlnit astăzi a doua echipă ca valoare din serie şi am fost egalii lor", a precizat Cristi Popovici la finele celor 90 de minute.

FC Botoşani: Prisacă - Patache, Tincu (cpt), Ţabără, Acsinte - Vrabie, Spiridon, Vaşvari, Boroştean - Pălimaru (69 Patrichi), Homneac (76 Porfireanu). Antr. Cristi Popovici

Rezerve: Lăzăreanu, Ed. Sandu, Patrichi, D. David, N. Ştefan, Atudorei

Săgeata Năvodari: Gordin - C. Dinu, F. Popa, F. Bold (46 Gh. Goşa) - A. Vlad, Vezan (cpt), Dalbea, And. Boroştean (72 M. Gheorghe), Ad. Olah - M. Jianu, L. Iţu. Antr. Aurel Şunda.

Rezerve: Ariton, Turcu, Petruş, Costachi, Goşa, M. Gheorghe, Apostol

Arbitri: Florin Mazilu (Satu Mare) - Florin Potora (Aiud), Marius Balan (Dej) - Ciprian Amarandei (Vaslui)

Observatori: Costin Toma (Piatra Neamţ), Mircea Stănişteanu (Vaslui)