Botoşani: Cal salvat de pompieri
0Popierii s-au chinuit 40 de minute să salveze un animal căzut într-o fosă dintr-o gospodărie de pe raza comunei Cristineşti.
Apelul la 112 a venit de la un cetăţen din Cristineşti, respectiv Dumitru S., a cărui cal a căzut într-o fosă din gospodărie. Un echipaj de pompieri s-a deplasat imediat la faţa locului pentru a salva animalul.
„Pentru a elibera animalul din captivitate au lucrat opt subofiţeri din cadrul Detaşamentului de Pompieri Botoşani, timp de aproximativ 40 de minute. Cu ajutorul mai multor funii şi al unui furtun legat în jurul calului au reuşit să-l scoată la suprafaţă", a spus Dorina Lupu, purtător de cuvânt în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Nicolae Iorga" Botoşani.