Botoşani: AS Roma a ratat promovarea în liga a III-a

0

Formaţia AS Roma a fost învinsă ieri după amiază cu scorul de 2-0 de către CS Gura Humorului, campioana judeţului Suceava.

Deşi era considerată favorită la promovarea în Liga a III-a, echipa botoşăneană AS Roma a fost învinsă fără mari probleme de campioana judeţului Suceava CS Gura Humorului. Botoşănenii au făcut o primă repriză foarte slabă, primind două goluri în minutele 2 şi 25 la două gafe ale portarului Cristian Tărăbuţă.

La primul gol, goalkeeperul botoşănean a ieşit greşit pe o centrare, iar la golul doi a scăpat mingea în faţă permiţându-i suceveanului Lazăr să ducă scorul la 2-0. De asemenea, nici atacul echipei AS Roma nu a mai funcţionat, elevii lui Ioan Asaftei reuşind rareori să ajungă la poarta sucevenilor.

În repriza secundă botoşănenii au avut o evoluţie ceva mai bună, dar cu toate acestea nu au reuşit să marcheze nici măcar golul de onoare. Astfel, AS Roma a ratat promovarea în liga a III-a şi în sezonul viitor va evolua tot în campionatul judeţean.

AS ROMA: Tărăbuţă - Bordianu (46 Verenciuc), G. Luca (70 Ciornea), Ghinea, Basarab (55 Zidu) - Boşcu, R. Patache, Chimir, Sandu (75 Alex Dănilă) - Sg Danilă, Orăşanu.

CS GURA HUMORULUI: Negrea – Neagoe, Kuruc, Gafiţa, Grosu (75 Tănase) - Beldiman (80 Pătraşcu), Căinari, Pânzariu, Cocar (70 Susanu) - Lazăr, Beleca (90 Flutur).