Gloria Bistriţa - Szombathelyi Haladas, scor 2-2, într-un meci amical

0
Echipa bistriţeană a jucat în meci amical

Echipa Gloria Bistriţa a terminat la egalitate, scor 2-2 (1-1), meciul amical disputat, miercuri, în Austria, în compania formaţiei Szombathelyi Haladas, locul 8 în sezonul precedent al primei ligi din Ungaria.

Golurile echipei bistriţene au fost marcate de Layo dos Santos '43 şi Daniel Stan '85, în timp ce pentru Szombathelyi au înscris Kenesei '20 şi Nagy '50. Partida a fost întreruptă o perioadă din cauza unei furtuni.
Antrenorul Nicolae Manea a trimis în teren următorul 11: Oghinciuc (Bota '70) - Traşcă (Peteleu '46), Oct. Ionescu (D. Stan '46), V. Năstase (Canon '46), Reano (Cafasso '46) - Predescu (Ayza '46), Anton, Enescu (Romario '46), Popovici (Markisio Moraes '46) - Layo (Fl. Bratu '46), Donathan.
"A fost o primă repriză modestă pentru noi, în schimb a doua parte a fost la discreţia noastră, în care am ratat 7-8 ocazii clare de gol. Sunt impresionat de atitudinea jucătorilor după pauză, am avut o echipă solidă, puternică. Suntem pe drumul cel bun", a declarat Manea pentru site-ul oficial al clubului bistriţean. Gloria efectuează un stagiu de pregătire la Heiligenkreuz (Austria), care se va încheia sâmbătă. Precedentele rezultate ale echipei Gloria în Austria: 1-2 cu Pecsi MFC din Ungaria (gol Florin Ţârcă), 1-1 cu Zeljeznicar Sarajevo, campioana Bosniei-Herţegovina (gol Marius Curtuiuş).