Stiri din Bacau

Motocicliştii, lăsaţi să circule liber prin centrul Bacăului

29 august 2011, 07:37 |  Autor: Claudiu Banea | 

Cuvinte cheie: bacau, adevarul, motociclisti, bikeri, centru, acces,

Bikerii au acces în zona centrală doar în timpul zilei

Bacău

Bikerii au acces în zona centrală doar în timpul zilei

 

Bikerii vor putea să-şi tureze motoarele doar în timpul zilei, între orele 8.00 şi 20.00. Timp de un an şi trei luni, ei n-au avut voie prin centrul oraşului din cauza zgomotului infernal produs de unii teribilişti. Edilii au ridicat interdicţia pentru a încuraja acest gen de transport, care nu poluează, şi pentru a debloca traficul pe străzile adiacente.

Posesorii de motociclete, motoscutere sau ATV-uri vor putea circula iarăşi în voie pe timpul zilei în centrul oraşului. Asta după ce, în 2010, la sfârşitul lunii mai, administraţia locală le-a interzis accesul pe străzile Nicolae Bălcescu şi Calea Mărăşeşti, în zona cuprinsă între intersecţiile acesteia cu străzile Sturdza şi Războieni.

La acea vreme, Primăria Bacău dorea să reducă zgomotul motoarelor care deranja cetăţenii din zonă, dar şi să fluidizeze traficul rutier din centrul oraşului. După numai un an şi trei luni de la adoptarea deciziei, administraţia locală s-a răzgândit. „Accesul motocicletelor şi mopedelor în centrul oraşului este interzis doar între orele 20.00 şi 08.00. Zona este cuprinsă între statuia lui Ştefan cel Mare şi Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate“, a spus Ionuţ Tomescu, purtătorul de cuvânt al Primăriei Bacău.

„Se reduce poluarea“

Motivele care au stat la baza schimbării vechii hotărâri  ţin tot de fluidizarea traficului. „Numărul motocicletelor şi în special al motoscuterelor a crescut. E un fapt îmbucurător pentru că, prin folosirea acestor mijloace de deplasare, se reduce poluarea şi consumul de combustibil. Am decis să redeschidem Centrul pentru a nu aglomera cu motoscutere celelalte străzi adiacente“, a completat Tomescu. Motocicliştii susţin că au pus şi ei umărul la ridicarea interdicţiei. În urmă cu două luni, Clubul Moldavia Bikers a depus o cerere la Primărie şi a solicitat ca pe timpul zilei să nu mai fie blocat accesul motoarelor.

Aceştia au folosit ca principal argument faptul că Bacăul era singurul oraş din România unde accesul motoarelor în zona centrală era interzis atât pe timpul zilei, cât şi pe timpul nopţii.

Educaţi cu amenzi

„Eu, ca posesor de motocicletă, vreau să ajung în centrul oraşului pentru a merge la diverse magazine aşa cum fac cei care au maşini. Nu este corect să avem interdicţie. Locuim într-un oraş european şi nu trebuie să suferim toţi din cauza unor teribilişti“, a spus Adrian Nechifor, membru al Clubului Moldavia Bikers. Acesta a recunoscut că mai sunt şi motociclişti care „îşi fac de cap“ fără să ţină cont de cei care locuiesc în zona centrală, îi deranjează prin zgomotul puternic al motoarelor sau încalcă adeseori viteza legală.

„Am vorbit cu o parte dintre colegii noştri şi am încercat să le explic că trebuie să fie mai civilizaţi. Să respecte regulile de circulaţie. Nu putem însă să-i obligăm. Poliţia trebuie să îi amendeze atunci când greşesc. Doar aşa pot fi educaţi“, a spus Nechifor.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    Adevarul on Facebook

    Constantin Iftime

    Realitatea străzii, uneori, e plină de bătrâni şi de adolescenţi, alteori de oameni fără mulţumire, care vibrează de nevroze. Oamenii au multe libertăţi, dar nu-s fericiţi. Uneori, şi un lucru neînsemnat poate să-i dezechilibreze. Continuare

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole