Bacău: Oneşteanca Diana Chelaru – argint la Campionatul European de gimnastică de la Berlin

0

Oneşteanca Diana Chelaru a câştigat medalia de argint, duminică, în finala de la sol, la Campionatul European de gimnastică de la Berlin.

Aceasta a fost devansată de Sandra Izbaşa, ce a ocupat primul loc.

Sportiva Diana Chelaru, legitimată la CSM Oneşti, a intrat penultima în concurs, exerciţiul său fiind apreciat cu nota 14.475.

România a încheiat participarea la Campionatul European de la Berlin cu un bilanţ de şase medalii.

Flavius Koczi a câştigat două medalii: vineri, pe cea de argint la individual compus, iar sâmbătă, pe cea de aur la sol.

Fetele au câştigat la rândul lor alte două medalii, prin Amelia Racea - bronz la individual compus şi prin Sandra Izbaşa, aur la sărituri.