Bacău: Eusebiu Diaconu, în apropierea podiumului la Campionatele Europene de lupte

0

Băcăuanul Eusebiu Diaconu a concurat, duminică, la Campionatul European de lupte greco-romane de la Dortmund, în cadrul categoriei 60 de kilograme, alături de alţi 26 de sportivi, şi ajuns până în sferturile de finală.

Eusebiu Diaconu a început competiţia în forţă şi i-a învins în primele două meciuri pe moldoveanul Donior Islamov şi pe Vahan Juharyan din Armenia.

Din păcate, băcăuanul a pierdut cea de-a treia luptă împotriva georgianului Revaz Lashkhi, sportiv pe care îl învinsese în 2010 la Baku.

În recalificări, Diaconu l-a învins pe polonezul Edward BARSEGJAN şi a pierdut împotriva vicecampionului european Hasan ALIYEV (din Azerbadjan).