Aur şi bronz pentru luptătorii băcăuani la Cupa Cetăţii

0
Podium băcăuan la Cupa Cetăţii

Sportivii băcăuani Lorenzo Botez (categoria 38 kg) şi Mădălin Sergiu (categoria 32 kg) au obţinut locul întâi la turneul internaţional de lupte greco-romane „Cupa Cetăţii” de la Satu Mare.

La aceeaşi competiţie, Constantin Lupu a cucerit medalia de bronz, la categoria 32 kg.

Sportivii pe care îi pregătesc au fost puţin emoţionaţi la început, deoarece erau foarte mulţi concurenţi. În ultimul timp am muncit însă foarte mult la antrenamente, iar pregătirea s-a văzut şi cea mai frumaoasă imagine a fost să-i văd pe podium pe toţi cei trei sportivi ai mei.  Mă bucur foarte mult ca încep să se vadă rezultatele muncii mele şi a copiilor. Vreau să-i mulţumesc domnului Nelu Şarban, director al SCM Bacău, care ne-a ajutat mereu. Muncim foarte mult, deoarece vrem să aducem glorie României în competiţiile internaţionale" a declarat Marius Botez, antrenorul sportivilor.

La concurs au participat 238 de sportivi din Slovacia, Ungaria, Ucraina şi Franţa.