Tenismenii români Marius Copil şi Victor Crivoi, eliminaţi din sferturi

0

Tandemul român Marius Copil - Victor Crivoi a ieşit din Cupa Arad Challenger, după ce a pierdut în faţa cuplului croat Franco Skugor şi Ivan Zovko. Dacă Victor Crivoi se pregăteşte să îl înfrunte în semifinale la simplu pe francezul David Guez, arădeanul Marius Copil a părăsit competiţia.

Sferturile de finală disputate aseară s-au încheiat cu scorul de  6-3, 3-6 şi 5-10 în favoarea croaţilor. Românii au început în forţă partida şi au sperat să o rezolve în două seturi. Primul set l-au câştigat destul de uşor, le-a intrat serviciul, iar jocul la fileu a fost de multe ori decisiv. În setul doi însă românilor nu le-a mai ieşit nimic şi au pierdut cu 3-6. În super tiebreack au mers cu croaţii până la 4-4, după care şi-au pierdut concentrarea şi au pierdut cu 5-10. „Nu ne-a mai intrat serviciul aşa cum ne-a intrat ieri. Am avut şansele noastre, dar nu le-am fructificat, iar croaţii au fructificat de fiecare dată eventualele mingi de breack şi au câştigat setul doi. În tiebreack am făcut câteva erori şi s-au distanţat la 8-4 şi cam asta a fost”, a declarat la finalul partidei Victor Crivoi. „M-am relaxat prea tare şi cred că ar trebui să lucrez mai mult la psihic”, a punctat Copil. Crivoi îl va întâlni în meciul din semifinale la simplu pe francezul David Guez, locul 136 ATP.