Arad: UTA a învins Fortuna Covaci şi rămâne lider în seria a II-a

0

Bătrâna Doamnă a trecut aseară cu 2-1 de formaţia lui Remus Steop, graţie a două reuşite excepţionale ale lui Paul Batin.

Echipa lui Ionuţ Popa a deschis scorul în minutul 11. Mihuţ a trimis atunci o minge peste apărarea Covaciului, Batin a ţâşnit din marcaj şi a lobat peste Pârvu. Acelaşi fotbalist a scuturat transversala vizitatorilor n minutul 34, marcând golul al doilea pe final de repriză, printr-un şut superb de la aproape 30 de metri.
Utiştii au făcut însă pasul înapoi în actul al doilea şi asta era să-i coste. Suciu a redus din diferenţă în minutul 71, apoi covăcenii s-au apropiat tot mai puternic de buturile lui Bălgrădean. Alb-roşiii s-au ţinut însă bine, dar faptul că le-au permis adversarilor să termine meciul în atac l-a enervat pe Ionuţ Popa, care i-a băgat în şedinţă după meci.

Formaţii
UTA: Bălgrădean – Mihuţ, Pocuca, Pascariu, Buican – Nădăban, Dodo (51 Fritea, 76 Gîlcă), V. Apostol, M. Roman – Batin, Sălăjan (72 Purece). Director tehnic: Ionuţ Popa.
Fortuna: Pârvu - Mihet, Uzun, Situwe, Hecsko – M. Rosenblum (63 Mohamed), Brazovan, R. Trandu, Gherman (78 D. Roman) – B. Steop, Suciu. Antrenor: Remus Steop.
Arbitri: Istvan Kovacs (Carei) – Nicolae Megheşan (Tg. Mureş), Florin Păunescu (Rm. Vâlcea).