Arad: Bronz pentru gimnaştii români la Festivalul Olimpic al Tineretului European din Finlanda

0

Bronz la Festivalul Olimpic al Tineretului European pentru echipa de gimnastică artistică a României.

Echipa de gimnastică artistică a României a obţinut medalia de bronz la Tampere – Finlanda, unde se desfăşoară cea de-a X-a ediţie a Festivalului Olimpic al Tineretului European. Competiţia cuprinde nouă ramuri sportive, iar în cadrul concursului de gimnastică artistică masculină, România a obţinut medalia de bronz.

În clasamentul final pe echipe, Rusia a ocupat primul loc cu 164 puncte, Elveţia s-a clasat pe locul secund cu 162,800 puncte, iar România pe locul III cu cele 159,200 de puncte obţinute.

Cei 3 sportivi ai echipei României, componenţi ai lotului naţional de juniori din Centrul Olimpic de Juniori de la Bistriţa sunt Andrei Muntean şi Laurenţiu Nistor, ambii legitimaţi la CSS Sibiu, respectiv Adelin Kotrong, legitimat la CSS Gloria Arad, profesor Eugen Căţean, antrenor emerit.

Andrei Muntean, Adelin Kotrong şi Laurenţiu Nistor s-au calificat şi în celelalte două concursuri, individual compus şi finalele pe aparate, ce se vor desfăşura astăzi şi mâine.