Argint pentru Dana Dodean la Campionatul European de tenis de masă

0

Regina tenisului de masă românesc, Dana Dodean a reuşit să ia argintul la europene alături de echipa feminină de tenis de masă a României din care au mai făcut parte Elizabeta Samara, Iulia Necula, Cristina Hîrîci şi Maria Poştoacă.

Selecţionata României a pierdut în faţa olandezelor cu scorul de 3-0, în finala competiţiei de la Ostrava, Cehia. Deşi şansa româncelor de a întoarce finala a stat în Dana Dodean, aceasta a pierdut în faţa chinezoaicei Jiao Li, care evoluează în lotul batavelor.

Dodean a fost condusă cu 2-0 la seturi, revenind treptat în joc şi împingând disputa în setul decisiv. Cu toate acestea, experienţa chiezoaicei a adus punctul decisiv pentru câştigarea titlului european.

Ultimul titlu european câştigat de România la proba feminină pe echipe, a fost obţinut în urmă cu cinci ani 2005 la Aarchus, în Danemarca.  La ultima ediţie a Campionatului European în schimb, echipa României s-a clasat pe locul al şaptelea.