Dorin Sava a înfiinţat Fundaţia Comunitară Alba

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Dorin a pornit de jos şi nu îi e ruşine să recunoască asta. După 10 ani de activitate, priveşte cu mândrie în trecut. Este unul dintre tinerii de perspectivă, implicat în proiecte sociale şi educaţionale.

Data naşterii: 6 noiembrie 1976, Câmpia Turzii, Cluj
Studii: Institutul de Ştiinţe Economice Cluj-Napoca, specializarea Relaţii Economice Internaţionale
Familie: Căsătorit

 „Am lucrat aproape opt ani în Primăria Municipiului Alba Iulia, unde am luat-o de la zero, în anul 2000, ca inspector debutant.  După un an de zile am devenit director al Centrului de Informare Turistică al municipiului Alba Iulia. Mai apoi am ocupat funcţia de  inspector de specialitate în compartimentul relaţii internaţionale, presă, comunicare, lucram şi pe proiectele realizate de primărie cu societatea civilă“, a povestit Dorin Sava.

Albaiulianul a fost unul dintre cei care a propus premierea olimpicilor din ciclul şcolar dar şi a profesorilor. „Atunci a început premierea olimpicilor şi a profesorilor care i-au pregătit pe aceştia“, a spus Dorin Sava.

Purtător de cuvânt la Primăria Alba Iulia

Dupa doi ani petrecuţi la Primăria Municipiului Alba Iulia, Dorin a dat curs unei oferte primite din partea unei companii importante. „În 2002 am plecat pentru o perioadă de un an şi jumătate în mediul privat. Am lucrat in domeniul auditului financiar, la biroul din Cluj al firmei Pricewaterhouse Coopers“, a precizat Sava. A revenit la Alba în toamna anului 2003 la Primăria Municipiului Alba Iulia ca şi consilier al primarului, iar până în anul 2009 a ocupat şi funcţiile de şef de cabinet al primarului şi purtător de cuvânt.

„Este o perioadă importantă din viaţa mea în care am învăţat foarte mult. Poate cel mai mult mi-a plăcut faptul că mă pot implica direct în rezolvarea problemelor locuitorilor din Alba Iulia cu care intram în contact zi de zi“,  a mai spus albaiulianul.

Proiecte pentru tineri

În anul 2006 a stabilit primele contacte cu Asociaţia pentru Relaţii Comunitare din Cluj-Napoca, care dorea să aleagă în România trei oraşe pilot în care să realizeze fundaţii comunitare. Dorin a reuşit să-i convingă pe clujeni să înfiinţeze şi la Alba Iulia o a astfel de asociaţie. 

„Primul program pe care l-am adus la Alba Iulia în cadrul fundaţiei a fost programul YouthBank, prin care tinerii din liceele din Alba Iulia stimulează şi finanţează proiectele şi iniţiativele altor tineri. Până în acest moment s-au finanţat 9 proiecte, în valoare de aproximativ 13.000 lei“, a precizat  Dorin Sava.

În anul 2007 albaiulianul a coordonat campania de promovare a cetăţii Alba Iulia, printre cele 7 minuni ale României. „Am reuşit cu sprijinul important al locuitorilor din Alba Iulia şi într-un timp scurt să propulsăm cetatea din Alba Iulia pe locul 3 la finalul acestei campanii, ceea ce a însemnat o importantă promovare pentru cetate şi pentru municipiu“, a povesti Dorin Sava.

Ce particularizează Fundaţia Comunitară Alba (FCA), în peisajul ONG-urilor din judeţ?
D.S: „FCA realizează dezvoltarea comunitară, adică strânge fonduri şi le direcţionează către iniţiativele venite din comunitate. Propriu zis, noi finanţăm alte ONG-uri sau grupuri de iniţiativă care vor să lucreze în beneficiul comunităţii. Nu suntem o fundaţie umanitară, în înţelesul că nu finanţăm cauze individuale, noi finanţăm cauze reprezentative pentru oraş sau judeţ,  iniţiative accesibile cât mai multor cetăţeni din comunitate. Pe viitor îmi propun ca fundaţia să devină un actor important din comunitate şi un finanţator pentru proiecte culturale, de mediu, educaţionale şi de voluntariat“.

Ce-i  place: „Îmi place să-i ajut pe cei din jurul meu, să pun pasiune în tot ceea ce fac, îmi place să produc schimbare, să mişc lucrurile în direcţia în care trebuie“.

Ce nu-i place: „Nu-mi place că nu-mi ajunge timpul,  nu-mi place să stau şi nu-mi place imobilismul în gândire şi acţiune al unor oameni care pot face mai mult“.

Alba Iulia

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite