CS Unirea Alba Iulia a obţinut şase medalii la campionatele naţionale de haltere

0

Alexandra Avram şi Ana Maria Sturza au reprezentat Clubul Sportiv Unirea Alba Iulia la finalele Campionatelor Naţionale de Haltere destinate juniorilor sub 20 ani, desfăşurate la Botoşani.

Fetele antrenate de Ioan Frăţilă au obţinut şase medalii la concursul desfăţurat în această săptămână la Botoşani.

În cadrul categoriei 75 kilograme, albaiulianca Alexandra Avram a reuşit să urce pe treapta a treia a podiumului în fiecare dintre probe - smuls, aruncat şi total - şi să intre în posesia celor 3 medalii de bronz puse în joc.

La categoria +75 kilograme, sportiva uniristă Ana Maria Sturza a obţinut la aceleaşi probe, toate cele trei medalii de argint.

„Deşi a concurat la o categorie de vârstă superioară, halterofila noastră a reuşit să învingă adversare cu mai multă experienţă competiţională.

Rezultatele obţinute de sportivele clubului sunt la nivelul aşteptărilor şi sunt mulţumit de ele. Privim cu încredere în viitor şi sperăm la o eventuală reprezentare la loturile naţionale, ceea ce ne-ar mulţumi pe deplin”, a spus antrenorul Ioan Frăţilă.