Alba Iulia: Bani europeni pentru modernizarea unui tronson de drum naţional ce străbate Blajul
0
Primăria Blaj va obţine 9 milioane de lei pentru lucrări de modernizare a străzilor Tudor Vladimirescu şi Mihail Kogălniceanu, artere străbătute de Drumul Naţional 14B. Proiectul a fost declarat eligibil şi a primit acceptarea de finanţare. Valoarea proiectului este de 9.041.290 lei, din care suma nerambursabilă este de 7.458.653 lei.
Pentru ca una dintre cele două străzi traversează magistrala de cale ferată, autorităţile publice locale au fost nevoite să identifice o soluţie inclusiv pentru modernizarea pasajului. În aceste condiţii, Primăria Blaj va depune la Agenţia pentru Dezvoltare Centru până în data de 23 octombrie proiectele tehnice pentru străzi şi pentru pasajul de trecere cu calea ferată, iar lucrările se estimează ca vor începe în martie 2010.
Prin acest proiect vor fi construite artere în lungime de 2.8 km şi va fi realizat un zid de sprijin din beton pe strada Mihail Kogălniceanu. Oficialii primăriei apreciază ca prin acest proiect se va fluidiza traficul urban, va fi redus timpul de transport şi se vor ameliora conexiunile cu principala zonă industrială a oraşului.
„Asigurarea infrastructurii este esenţială pentru dezvoltarea economică a unui oraş. Am convingerea că străzile cuprinse în acest proiect vor fi cele mai moderne căi rutiere din municipiu şi sper ca modernizarea să fie finalizată până la sfârşitul anului viitor”, a declarat primarul Gheorghe Valentin Rotar.
Conform specialiştilor, pe străzile Tudor Vladimirescu şi Mihail Kogălniceanu trec zilnic aproximativ 6.000 de vehicule.