Stiri din Alba Iulia

Ambasadorul Canadei, un susţinător al proiectului de la Roşia Montană, în vizită în Alba

17 decembrie 2011, 11:25 |  Autor: Nicu Neag  | 

Cuvinte cheie: alba, adevarul, ambasador canada, Philippe Beaulne, vizita, proiect minier, rmgc,

  Ambasadorul Canadei, Philippe Beaulne, în vizită la Alba Iulia

Alba Iulia

Ambasadorul Canadei, Philippe Beaulne, în vizită la Alba Iulia

 

Oficialul canadian se va întâlni cu autorităţile din Alba. Cel mai probabil, unul dintre subiectele abordate va fi cel al proiectului minier de la Roşia Montană al companiei româno-canadiene RMGC.

Ambasadorul Canadei la Bucureşti, Excelenţa Sa Philippe Beaulne, va vizita luni,luni,  19 decembrie, judeţul Alba. 

Şeful diplomaţiei canadiene va avea o întrevedere oficială la ora 11.30, la sediul Primăriei Alba Iulia, cu prefectul Ştefan Bardan, preşedintele Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel şi, cu primarul Mircea Hava.

Ultima vizită în Alba  a lui Philippe Beaulne a fost în aprilie 2010. Ambasadorul  declara atunci: „Consider că această investiţie este majoră dar decizia finală revine autorităţilor române responsabile şi reprezentanţilor companiei. Deciziile trebuie bazate pe analize concrete. Sper că toate procedurile care mai sunt necesare se vor derula la timp fără tergiversări“, a spus Philippe Beaulne, ambasadorul Canadei la Bucureşti.

Cotată de specialişti ca cea mai veche aşezare minieră din România, fiind atestată documentar de aproape două milenii, Roşia Montană a intrat în atenţia opiniei publice din 1997.La acea dată se înfiinţa societatea mixtă Roşia Montană Gold Corporation (RMGC), cu capital majoritar canadian, care anunţa că intenţionează să dezvolte, pe parcursul a 20 de ani, un amplu proiect de exploatare a zăcământului aurifer din zonă folosind tehnologii care au la bază cianura.

De aproape 15 ani, proiectul Roşia Montană e ca un „ou“ fierbinte în mâinile politicienilor şi ale specialiştilor, puternic contestat atât de unii dintre locuitorii din Roşia Montană, cât şi de organizaţii ecologiste.


Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Noul ambasador al Franţei în România, pentru RFI: Cooperarea economică e prioritară

    Într-un interviu pentru RFI România, noul ambasador al Franţei la Bucureşti, spune că prioritat ...

    Înăsprirea legislației comerciale chinezești ar putea să dezavantajeze Apple

    Guvernul de la Beijing a propus îmbunătățiri în ceea ce privește legea cu privire la mărcile co ...

    Ambasadorul Canadei s-a întâlnit cu Lucian Bode şi Andreea Paul la Guvern, la doar câteva zile după eşecul privatizării Cupru Min

    Ministrul Economiei, Lucian Bode, şi ambasadorul Canadei la Bucureşti au venit la Guvern, la do ...

    Votaţi Alba Iulia în competiţia „Oraşul cel mai frumos împodobit de Sărbători“ GALERIE FOTO

    Cititorii pot vota pe site-ul www.adevarul.ro care oraş din ţară a fost cel mai frumos împodobi ...

    Ambasadorul Canadei, în vizită la Cluj

    Philippe Beaulne, ambasadorul Canadei la Bucureşti, s-a aflat astăzi într-o vizită de lucru la ...

    Campania „E COol!“ în liceele din Alba: paradă cu haine din deşeuri reciclabile

    Agenţia Locală a Energiei Alba – ALEA alături de Consiliul Judeţean Alba organizează ediţia a t ...

    Ambasadorul Danemarcei: „Sunt convins că Moldova se va alătura statelor UE“

    Şeful misiunii diplomatice daneze în Moldova, cu sediul la Bucureşti, a vorbit pentru „Adevărul ...

    Care sunt traseele turistice închise în zonele montane din Alba

    Jandarmii montani şi salvamontiştii din Alba îi sfătuiesc pe turişti să nu se aventureze pe tra ...

    Globul de cristal 2012

    Specialiştii români prezic un an în care criza se va resimţi tot mai puternic, iar tensiunile p ...

    Arest prelungit până în februarie pentru judecătoarea Anişoara Topor

    Magistratul a fost arestat pe 9 decembrie după ce a fost acuzată de luare de mită şi trafic de ...


    Mălin Bot

    Decizia de a pedala pe extremismul naţionalist, pentru a aduna voturi la alegerile locale din Odorheiu Secuiesc, plasează Partidul Civic Maghiar (PCM) în categoria partidelor-măscărici. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole