m.adevarul.ro

Adevarul.ro

ADR Centru suspendă depunerea de proiecte pentru turism

  • Dorin Ţimonea

  • Marţi 9 feb 2010

Sediul ADR Centru din Alba Iulia

Sediul ADR Centru din Alba Iulia

Agenţia pentru Dezvoltare Regională Centru anunţă că, începând cu data de 25 februarie 2010, ora 12.00, se va suspenda depunerea de proiecte pe domeniul major de intervenţie 5.2 al Programului Operaţional Regional, privind investiţii în domeniul turistic.

Acest domeniu aloăa fonduri nerambursabile pentru finanţarea proiectelor ce urmăresc crearea, dezvoltarea şi modernizarea infrastructurii de turism, pentru valorificarea resurselor naturale şi creşterii calităţii serviciilor turistice. Cele 24 de proiecte contractate sau rămase în evaluare, pe acest domeniu, până în 26.01.2010, solicită spre finanţare 39,8 milioane de euro, sumă ce depăşeste cu 58% bugetul alocat prin program acestui domeniu.

Buget de 25 milioane de euro

Relansat în urma cu patru luni pentru a doua sesiune de depunere, domeniul 5.2 al Programului Operaţional Regional dispune de un buget de 25,18 milioane euro, fonduri nerambursabile pentru dezvoltarea proiectelor turistice din Regiunea Centru. Până în prezent, din proiectele depuse au fost contractate un numar de patru ce solicită 5,26 milioane euro fonduri nerambursabile. În perioada imediat următoare vor fi contractate alte şapte cereri de finanţare, aflate în etapa de precontractare, prin aceste cereri solicitându-se spre finanţare 13,1 milioane de euro.

“Din punct de vedere turistic, oportunităţile, potenţialul şi gradul de dezvoltare, situează Regiunea Centru printre primele la nivel naţional, fiind una dintre cele mai importante zone unde turismul generează creştere economică. Avem potenţial turistic atât ca patrimoniu cultural, cât şi ca frumuseţi ale naturii. Din pacate, fondurile alocate s-au epuizat şi, din 25 februarie 2010, pânş în 2014 nu mai putem primi alte cereri de finanţare“, a spus Simion Creţu directorul Agenţiei de Dezvoltare Regională Centru.

MARIO COSPITO

Ambasadorul italian în România:„Românii nu mai sunt o problemă în Italia“

Ambasadorul Cospito afirmă că relaţiile româno-italiene înseamnă mult mai mult decât problematica emigranţilor. Articol complet

Politicienii. Şi ei sunt ai noştri

Adrian Halpert

Dintr-o trăsătură de condei, printr-o simplă expresie, încercăm să ne rezolvăm toate tarele istorice şi de caracter.

Lupul&Scufiţa roşie

Stelian Tănase

Băsescu râde ca un miel, dar apar la vedere colţii ascuţiţi.

Revoluţionari fără revoluţie

Grigore Cartianu

Când s-a declarat „emanat al Revoluţiei“, Ion Iliescu a subînţeles faptul că el a pus umărul la răsturnarea pe cale revoluţionară a lui Ceauşescu. Un fals mai mare decât Casa Scânteii!

Ce este un forum?

Andrei Pleşu

Ceea ce urmăreşte forumistul nu e să brutalizeze, ci să convingă. Nu să spargă nasurile, ci să reorienteze minţile.

Vlad Epurescu - Blog

Vlad Epurescu

Chiar nu v-aţi săturat de Becali?

14:5618.11.09

Ceaiul de la ora 5

Sabin Orcan

PRO TV, televiziunea-cioclu

17:5312.11.09

Blog de bine

Laurenţiu Ciocăzanu

Ingerul Dinica

17:4012.11.09

Adevarul on Facebook



Monica Pop

„E nedrept ce i s-a întâmplat doctorului Ciomu”

Cel mai vechi director de spital din Capitală, Monica Pop, spune că orice medic din lume greşeşte. Articol complet