Alegeri locale 2016. Cine va conduce cele 78 de primării din Alba în următorii patru ani
0Potrivit numărătorii paralele a PNL, liberalii au câştigat 58 de primării, PSD a obţinut victoria în 13 unităţi administrativ-teritoriale, ALDE şi UDMR au două primării, iar Partidul Ecologist Român şi PMP câte o primărie. În comuna Fărău a câştigat un candidat independent.
Potrivit numărătorii paralele a PNL, liberalii au câştigat 58 de primării, PSD a obţinut victoria în 13 unităţi administrativ-teritoriale, ALDE şi UDMR au două primării, iar Partidul Ecologist Român şi PMP câte o primărie. În comuna Fărău a câştigat un candidat independent.
ALBA IULIA – PNL (Mircea Hava)
AIUD – PNL (Oana Badea)
BLAJ – PNL (Gheorghe Rotar)
SEBEŞ – PNL (Dorin Nistor)
ABRUD – PSD (Nicolae Simina)
BAIA de ARIEŞ – PNL (Traian Pandor)
CÎMPENI – PSD (Călin Andreş)
CUGIR – PNL (Adrian Teban)
OCNA MUREŞ – PNL (Silviu Vinţeler)
TEIUŞ – PSD (Mirel Hălălai)
ZLATNA – PNL (Siviu Ponoran)
Albac – PNL (Tiberiu Todea)
Almaşu Mare – PNL (Aron Zaharie)
Arieşeni – PSD (Vasile-Marin Jurj)
Avram Iancu – PNL (Sandu Heler)
Berghin – PNL (Vasile Bica)
Bistra – PNL (Traian Glilor)
Blandiana – PNL (Nicolae Gherman)
Bucerdea Grânoasă – PNL (Ioan Aldea)
Bucium – PSD (Cornel Napău)
Câlnic – PNL (Ioan Oancea)
Cenade – PNL (Ilie Neamţu)
Cergău – PNL (Lenuţa Aldea)
Ceru-Băcăinţi – PMP (Ioan Trif)
Cetatea de Baltă – PNL (Constantin Comandaru)
Ciugud – PSD (Gheorghe Damian)
Ciuruleasa – PSD (Radu-Marcel Tuhuţ)
Crăciunelu de Jos – PNL (Lenuţa Bubur)
Cricău – PNL (Emil Lupşan)
Cut – PNL (Sorin Bâscă)
Daia Română – PNL (Visarion Hăprian)
Doştat – PNL (Livia Emilia Cîndea)
Fărău – independent (Ştefan Stoia)
Galda de Jos – PNL (Romulus Raica)
Gârbova – PNL (Ioan Nedela)
Gârda de Sus – PNL (Marin Vîrciu)
Hopârta – PNL (Augustin Popa)
Horea – PNL (Corneliu Olar)
Ighiu – PNL (Traian Rusu)
Întregalde – PNL (Teodor Florea)
Jidvei – PNL (Alin Trif)
Livezile – PNL (Horaţiu Han)
Lopadea Nouă – PNL (Marian Cătălin Indreiu)
Lunca Mureşului – UDMR (Csegezi Edit-Susana)
Lupşa – PSD (Dănuţ Vasile Bârzan)
Meteş – PNL (Dan Opruţa)
Mihalţ – PNL (Flavius Breaz)
Mirăslău – PNL (Gigel Liviu Alexandru)
Mogoş – PNL (Mircea Macavei)
Noşlac – ALDE (Florin Claudiua Zilahi)
Ocoliş – PNL (Alin Alexandru Jucan)
Ohaba – PSD (Adrian Nicolae Mihălţan)
Pianu – PNL (Marin Petruşe)
Poiana Vadului – PSD (Beniamin Toader)
Ponor – PNL (Petruţ Bujor)
Poşaga – PNL (Ionel Bulgăr)
Rădeşti – PNL (Alin Teodor Nicula)
Rimetea – UDMR (Francisc Socsz)
Rîmeţ – PSD (Vasile Raica)
Roşia de Secaş – PSD (Ioan Cristea)
Roşia Montană – PNL (Eugen Furdui)
Sălciua – PNL (Vasile Lombrea)
Săliştea – PNL (Aurel Emil Stănilă)
Sâncel – PNL (Ilie Frăţilă)
Săsciori – PNL (Nicolae Florin Morar)
Scărişoara – PNL (Cristian Costea)
Sîntimbru – PNL (Ioan Iancu Popa)
Sohodol – PNL (Sorin Constantin Corcheş)
Stremţ – PSD (Traian Ştefan Popa)
Şibot – PNL (Ilie Tomuş)
Şona – PNL (Teodor Florin Mărginean)
Şpring – ALDE (Daniel Rusu)
Şugag – PNL (Constantin Jinar)
Unirea – PNL (Gheorghe Alba)
Vadu Moţilor – PNL (Nicolae Lazea)
Valea Lungă – PNL (Vasile Puşcă)
Vidra – PNL (Ioan Alexandru Resiga)
Vinţu de Jos – Partidul Verde (Iosif Josan)