Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

VIDEO Asteroidul cât un autobuz a trecut fără incidente pe lângă Pământ

28 ianuarie 2012, 10:52 |  Autor: Vlad Andriescu | 

Cuvinte cheie: asteroid, 2012 BX34, pamant, gareth williams, impact, ingrijorare, atmosfera, ratare, sudan, desertul nubian, africa, video,

Specialiştiui susţin că asteroizii cu asemenea dimensiuni se sparg la intrarea în atmosferă

foto: reuters

Specialiştiui susţin că asteroizii cu asemenea dimensiuni se sparg la intrarea în atmosferă

 

Asteroidul 2012 BX34 a trecut ieri după-amiază pe lângă Pământ, pasionaţii de astronomie denumind acest eveniment „o ratare la milimetru", deşi experţii nu au fost îngrijoraţi de un posibil impact cu planeta noastră.

Asteroidul a măsurat între şase şi 19 metri în diametru, conform directorului centrului „Minor Planet" din Statele Unite, Gareth Williams. Conform AFP, acesta a adăugat că asteroidul intră în top 20 cele mai apropiate treceri. Distanţa dintre acesta şi Pământ a fost de 60.000 de kilometri, de şase ori mai mică decât distanţa dintre Lună şi Pământ.

Pe viitor, astronomii au spus că asteroizii de dimensiuni similare celui care a trecut „razant" pe lângă Terra ieri, nu vor avea şanse să străpungă atmosfera întregi. „Obiectul acesta este atât de mic, încât dacă ne loveşte data viitoare, nu va supravieţui trecerii prin atmosferă într-o bucată. Obiectele cu aceste dimensiuni, între şase şi 19 metri diametru, se sfărâmă din cauza forţelor prezente la intrarea în atmosferă. Tot ce rămâne sunt câteva bucăţi de mărimea unui pumn sau, cel mult, a unei mingi de fotbal, care ajung pe suprafaţa Terrei ca meteoriţi", a mai spus Gareth Williams.

Corpul ceresc a fost necunoscut până miercuri, atunci când a fost capturat cu ajutorul unui telescop din Arizona. Williams a explicat că această observare târzie a fost cauzată de faptul că asteroidul are dimensiuni mici şi nu a putut fi detectat decât în momentul apropierii de planetă.

Anul trecut, în noiembrie, un asteroid mai mare, 2005YU55 a trecut la cea mai mică distanţă de Terra din ultimii 200 de ani. Corpul sferic, cu un diametru de 400 de metri, a trecut la 324.600 de kilometri distanţă. De asemenea, în 2008, un asteroid de mici dimensiuni (diametru de câţiva metri) a căzut în Africa, în Sudan, împrăştiindu-se în Deşertul Nubian.

Vezi un video cu reprezentarea trecerii asteroidului pe lângă Terra


Vezi un filmuleţ spectaculos filmat la viteză crescută care prezintă activitatea pe cer vreme de câteva zile


Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Teoria apariţiei vieţii pe Terra: s-au găsit componente de bază ale ADN-ului în meteoriţi

    Oamenii de ştiinţă îşi pun de 50 de ani aceeaşi întrebare: oare ADN-ul, molecula de bază a vieţ ...

    La Suceava „plouă“ cu meteoriţi marţieni

    O expoziţie cu obiecte extraterestre în miniatură este deschisă până pe 14 aprilie la Observato ...


    Adevarul on Facebook

    Constantin Iftime

    Realitatea străzii, uneori, e plină de bătrâni şi de adolescenţi, alteori de oameni fără mulţumire, care vibrează de nevroze. Oamenii au multe libertăţi, dar nu-s fericiţi. Uneori, şi un lucru neînsemnat poate să-i dezechilibreze. Continuare

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole