Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

România depinde de sponsori pentru Eurovision

19 ianuarie 2012, 11:01 |  Autor: Raluca Moisă | 

Cuvinte cheie: Romania, Eurovision, participare, sponsori, selectie nationala,

Ovi şi Paula au obţinut una dintre cele mai bune clasări ale României, locul 3, în 2010

FOTO: Adevărul

Ovi şi Paula au obţinut una dintre cele mai bune clasări ale României, locul 3, în 2010

 

România va participa la Eurovision 2012 numai dacă jumătate din taxa de participare, în valoare de 120.000 de euro, precum şi alte cheltuieli vor fi suportate de sponsori, potrivit ziarului „Ring".

Decizia a fost luată de Consilul de Administraţie al TVR, după ce Dan Manoliu şi echipa sa, care se ocupă de organizarea Selecţiei Naţionale, au depus o propunere de buget în valoare de 250.000 de euro.
„CA al TVR a decis că România va participa la Eurovision în condiţiile în care găsim sponsori. Taxa de înscriere la acest concurs e de 120.000 de euro şi jumătate va fi suportată de TVR, jumătate de un sponsor, dacă găsim. Dacă nu se va găsi acest sponsor cât mai repede, România nu va putea participa la Eurovision în acest an", a declarat pentru „Ring" Sorin Burtea, reprezentantul salariaţilor SRTV în CA al TVR.

Dan Manoliu crede că nu este încă târziu pentru organizarea Selecţiei Naţionale, dacă se vor găsi spinsori şi spune că, în anii trecuţi, Selecţia Naţională s-a desfăşurat chiar şi în luna martie. „România şi orice altă ţară participantă trebuie să-şi anunte reprezentantul până la data de 19 martie 2012, când va avea loc întâlnirea şefilor de delegaţie. Deci avem timp. Sper ca şi compozitorii să fie pregătiţi cu piese pe care să le înscrie atunci când vom da startul Selecţiei", a mai spus el.

La cea de-a 57-a ediţie a concursului, care va avea loc la Baku, în Azerbaidjan, între 22 şi 26 mai, vor participa 43 de ţări. Sunt calificate direct în finală Azerbaidjan (ţara care a câştigat competiţia din 2011) şi Franţa, Germania, Italia, Spania şi Marea Britanie (ca state mari plătitoare). Semifinalale au loc pe 22 şi 24 mai, iar finala pe 26 mai.

Până acum, România a avut 13 participări la Eurovision. Cele mai bune performanţe au fost obţinute în 2005 - locul 3, câştigat de Luminiţa Anghel şi Sistem -, şi în 2010 - locul 3 obţinut de Paula Seling şi Ovi.



Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Ce boli ascunde inflamarea ganglionilor

    Simţi la palpare că ai ganglionii inflamaţi? Nu te alarma, uneori, ganglionii se pot simţi şi d ...

    Jucătorii români explică boicotul pentru meciul din Cupa Davis cu Olanda

    Horia Tecău, Adrian Ungur, Victor Crivoi şi Marius Copil şi-au cerut scuze pentru că au refuzat ...

    Mandinga, prima încercare la Eurovision

    Înscrierile pentru selecţia naţională Eurovision s-au încheiat joi! Surse din interiorul TVR ne ...

    Legea votului uninominal, adoptată de Camera Deputaţilor

    Camera Deputaţilor a adoptat, astăzi, proiectul privind sistemul de vot uninominal majoritar in ...

    Asa ar putea arata Dacia de 5.000 euro, cel mai mic model din gama

    Dacia se pregateste sa lanseze pe piata in 2014 cel mai mic model al sau, care s-ar putea numi ...

    De unde vin numele cartierelor din Bucureşti. Ştiaţi că Militari era zona de instrucţie militară sau că în Vitan orăşenii îşi păşteau vitele?

    Fie ne-am născut în ele, fie ne-au găzduit în anii facultăţii sau ne-au oferit un loc de muncă. ...

    «S-a sinucis pentru că medicii nu au luat-o în serios. Era prea frumoasă»

    La doar trei zile după ce a fost internată la un spital de boli mintale, o tânără de 24 de ani ...

    Poşta Română, epurată între două staţii de metrou

    O şefă din Poşta Română dădea informaţii telefonic colegilor din teritoriu, în timp ce călătore ...

    BREAKINS NEWS: Guardiola a plecat de la Barcelona! Tito Villanova e noul antrenor

    După pierderea titlului în Spania şi eliminarea din Liga Campionilor, „extratereştrii" au primi ...

    (P) Leacul de slăbit al lordului Byron: oţetul devenit cea mai rapidă cură din lume

    Cu toţii ne dorim o cură rapidă şi eficientă, care să ne ajute să slabim fără efort. Utilizarea ...


    Adevarul on Facebook

    Constantin Iftime

    Realitatea străzii, uneori, e plină de bătrâni şi de adolescenţi, alteori de oameni fără mulţumire, care vibrează de nevroze. Oamenii au multe libertăţi, dar nu-s fericiţi. Uneori, şi un lucru neînsemnat poate să-i dezechilibreze. Continuare

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole