Adevarul.ro

Ce se poate trata prin radiofrecvenţă

12 martie 2010, 17:40 |  Autor: Mariana Minea | 

Cuvinte cheie: medic stomatolog, orl, radiofrecventa, tratament, cezara danciu,

Problemele  din sfera ORL  se pot trata prin radiofrecvenţă

Problemele din sfera ORL se pot trata prin radiofrecvenţă

 

Metodă modernă, minim invazivă, radiofrecvenţa tratează multiple afecţiuni printr-o intervenţie sigură.

Radiofrecvenţa este o metodă folosită în chirurgia ORL, în cea oncologică, în cea vasculară, precum şi în remodelarea corporală. Reprezintă un transfer de unde radio la nivelul zonei care trebuie tratată fie prin intermediul unui minielectrod introdus în corp, fie printr-un aparat plasat la suprafaţa pielii, în cazul tehnicilor de remodelare.

Undele radio produc căldură de diferite grade, care modelează ţesutul, de la caz la caz, prin topire sau prin necroză şi prin cicatrizare. Manevra se practică sub anestezie locală, cu xilină, şi este de scurtă durată. Lasă cicatrice de mici dimensiuni şi permite o recuperare rapidă.

Indicată în caz de sforăit

Chirurgia ORL foloseşte radiofrecvenţa pentru tratarea amigdalelor hipertrofice (mărite), vegetaţiilor adenoide (polipi) şi rinitei cronice hipertrofice. Aceasta este o îngroşare a mucoasei nazale de cauze inflamatorii care îngustează canalul nazal, ducând la sforăit. Intervenţia se rea­lizează cu anestezie locală cu spray nazal, iar pacienţii resimt o senzaţie de înţepături în timpul intervenţiei.

Distruge tumorile mici

Oncologia intervenţională foloseşte radiofrecvenţa pentru tratarea tumorilor hepatice, toracice, endocrine, osoase sau de sân. Medicii aleg această metodă în cazul unor tumori la care accesul este dificil din cauza vecinătăţii cu vase de sânge sau cu alte structuri importante.

De asemenea, este indicată pacienţilor care au boli asociate ce fac dificilă o intervenţie chirurgicală majoră. Accesul la tumoare se face, în funcţie de localizarea ei, fie percutan, prin piele, fie laparoscopic, iar formaţiunea este distrusă prin necroză şi prin coagulare. Se pot trata prin radiofrecvenţă tumorile de maximum 10 cm în diametru.

Repară venele

Formele incipiente de varice pot fi tratate în aproximativ 30 de minute prin radiofrecvenţă. Electrodul introdus în vena afectată prin cateter favorizează alipirea pereţilor vasului, ceea ce înlătură aspectul inestetic. Bolnavul îşi poate relua activitatea în circa 24 de ore.

Subţiază talia

Clinicile de înfrumuseţare folosesc metoda radiofrecvenţei în multiple scopuri: pentru tratamentul celulitei sau vergeturilor, pentru reducerea depozitelor de grăsime în anumite zone ale corpului şi pentru întinerirea tenului. De data aceasta nu se mai foloseşte un cateter, ci un aparat special care se plasează pe zonele vizate şi care topeşte grăsimile sau stimulează sinteza de colagen.

Normalizează ritmul inimii

O aplicaţie mai puţin cunoscută a metodei constă în tratarea tulburărilor de ritm cardiac. În România, prin radiofrecvenţă se tratează tahicardiile şi aritmiile de origine atrială sau ventriculară şi flutterul atrial (un alt tip de aritmie).

Este în curs de perfecţionare şi tratamentul de acest tip pentru fibrilaţia atrială. Cateterul care emite unde se introduce în camerele inimii, unde produce o cicatrice la nivelul zonelor responsabile de tulburarea de ritm. Această cicatrice va acţiona ca un obstacol în calea impulsului electric anormal.

Specialistul nostru

Dr. Cezara Danciu

medic specialist ORL

Spitalul Colţea

În tratarea sforăitului, sunt necesare mai multe şedinţe succesive de radiofrecvenţă pentru obţinerea unor rezultate bune. Manevra se practică sub anestezie locală cu xilină.

Senzaţia pe care o simte pacientul este de înţepătură, gâdilătură sau pişcătură la nivelul zonei unde se aplică electrodul. La câteva ore după utilizarea radiofrecvenţei apare edemul (umflarea) zonei respective şi senzaţia de durere care durează câteva zile.

Vindecarea se realizează prin retracţie la nivelul zonei respective, care duce la sclerozarea progresivă a ţesuturilor (deci la micşorarea acestora). Intervenţia este rapidă, iar pacientul poate pleca acasă imediat după intervenţie.

Slăbire

O şedinţă de remodelare corporală costă 100 de euro. Sunt necesare şapte şedinţe.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Ramona Ursu

    Nu e „Ferma animalelor“. De fapt, e o nedreptate să compari porcul cu acei indivizi fără scrupule, plini de nesimţire şi cu un tupeu mare cât toate haznalele României adunate la un loc. Continuare

    Fericirea de a îngheţa într-un tren din Bărăgan

    Grigore Cartianu

    Declaraţia săptămânii nu vine de la eterna gâlceavă din Palatul Parla­mentului, ci dintr-un alt palat, situat în apropierea Gării de Nord.

    Nimic pentru România

    Petre Barbu

    N-am scris pentru România şi nici pentru patronii gazetelor. Am scris aşa, ca să mă cred Dumnezeu.

    Boala noastră fără leac

    Radu Paraschivescu

    Există trei borne obligatorii pe traseul suspicionitei româneşti în tranziţie.

    Inaniţia la români

    Dan Străuţ

    La prima vedere, e doar statistică: România – o ţară „eminamente agrară“ – importă mâncare de peste trei miliarde de euro pe an, iar în anul agricol de vârf 2011 importurile agroalimentare au atins recordul istoric de 3,7 miliarde de euro.

    Corupţia ca stare de fapt

    Liviu Avram

    Butada care caracterizează guvernările de stânga-dreapta din România: unii sunt prea hoţi, ceilalţi sunt prea proşti.

    Adevarul on Facebook
     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole