Adevarul.ro

Românii, între compasiune şi respingere pentru cei cu autism

28 noiembrie 2011, 17:51 |  Autor: MM | 

Cuvinte cheie: autism, sondaj, perceptii, integrare, educatie, adevarul sanatate,

Copiii cu autism au temeri şi interese diferite de cele ale altor copii

Copiii cu autism au temeri şi interese diferite de cele ale altor copii

 

87% din români au auzit de autism, dar nu ştiu prea multe lucruri despre boală. Jumătate consideră că persoanele cu autism trebuie integrate în societate, totuşi se declară rezervaţi în ceea ce priveşte interacţiunea cu ele.

În luna octombrie 2011, Fundația Romanian Angel Appeal a realizat un studiu la nivel național, referitor la gradul de informare a românilor cu privire la autism, dar și asupra atitudinii acestora față de persoanele cu autism. Studiul a fost realizat în cadrul campaniei „Oferă-mi o șansă!“. Aproape 50% dintre cei intervievați consideră că integrarea socială a persoanelor cu autism este cea mai bună soluție în sprijinul terapiei de recuperare, dar lipsa informațiilor despre afecțiune îi face să aibă totuși rezerve în interacțiunea directă cu persoanele cu autism.

O treime dintre cei intervievați cred că persoanele cu autism trebuie să învete în școli normale, iar cei care au optat pentru varianta de răspuns vizând învățământul special consideră că, la momentul actual, școlile de masă și cadrele didactice nu sunt pregătite să integreze copiii cu autism.

Două sunt barierele pe care le pot întâmpina familiile copiilor autişti în încercarea de-a integra un astfel de copil în învăţământul de masă. Pe de o parte, este vorba de reticenţa din partea conducerii instituţiei de învăţământ/cadrelor didactice, iar pe de altă parte, de respingerea din partea copiilor normali şi a familiilor acestora.

Teama, motorul reacţiilor

La rândul lor, cadrele didactice au reacţii diverse în faţa copiilor cu autism, care merg de la compasiune şi până la respingere. Respingerea vine atât din teama de a greşi în relaţia cu copilul, dar şi din teama că acesta îi va monopoliza atenţia, având drept urmări neglijarea sau ignorarea nevoilor celorlalţi copii.

Participanţii la studiu consideră că părinţii copiilor cu autism au nevoie de ajutor din partea statului pentru a învăţa cum să-şi ajute copilul şi cum să facă faţă presiunii psihice. De asemenea, în opinia lor, copiii care suferă de autism trebuie să primească ajutor din partea instructorilor specializaţi.

Studiul a constat într-o cercetare cantitativă, realizată pe un eşantion de 1.063 de persoane cu vârste între 18 şi 65 de ani, şi o cercetare calitativă (focus-grupuri realizate pe părinţi de copii cu vârste de până la 10 ani şi pe cadre didactice). 

Spectrul autismului cuprinde boli psihice de gravitate diferită, ce au în comun dificultatea individului de a relaţiona cu ceilalţi. Datele statistice arată că o persoană din 150 suferă de această boală. Primele semne apar la 1 an şi jumătate, iar tratamentul trebuie început cât mai devreme, înainte de împlinirea vârstei de 4 ani, pentru a da cele mai bune rezultate.

Citeşte şi:

Câte şanse oferă societatea copiilor cu autism

Medicii de familie, instruiţi pentru a recunoaşte autismul - cum se manifestă boala


Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Cu reforma sanatatii la medic: Diagnostic si tratament, la Intalnirile Wall-Street.ro

    Wall-Street.ro a stat de vorba cu specialisti din domeniul sanatatii, reprezentanti ai industri ...

    Testează-ţi gratuit copilul pentru autism şi ADHD!

    Copilul tău are între 1 şi 4 ani şi nu reacţionează când îl strigi sau se exprimă greu ori delo ...

    Persoanele cu autism vor avea 40 de noi centre de consiliere și terapie

    Începând cu luna februarie 2012 vor funcționa în România,40 de centre noi de consiliere şi tera ...

    Fumătoarele fac infarct cu 15 ani mai devreme

    În mod normal, femeile suferă de afecţiuni ale inimii la vârste mai înaintate decât bărbaţii. Î ...

    VIDEO Topul celor mai bizare recorduri în materie de sex

    O prostituată în vârstă de 82 de ani sau o orgie cu 500 de participanţi sunt doar două dintre c ...

    Nu eşti sociabil? De vină poate fi codul tău genetic

    Capacitatea nostră de a înţelege stările şi emoţiile celorlalţi, precum şi gradul de sociabilit ...

    Nefumătorii, în meciul drepturilor cu fumătorii

    În viitorul apropiat va intra în vigoare o lege prin care inclusiv fumatul în locurile publice ...

    FOTO Cel mai mare penis din lume este aproape la fel de lung cât cel mai mic om de pe Planetă

    Daniel Arthur Mead, cunoscut şi sub numele de Long Dong Silver, este probabil omul cu cel mai m ...

    Câte şanse oferă societatea copiilor cu autism?

    Terapiile comportamentale, practicate în străinătate încă din anii ’70, sunt recunoscute drept ...

    FOTOGALERIE Ea este femeia cu cel mai mare fund din Brazilia

    Andressa Soares, o braziliancă în vârstă de 24 de ani, face senzaţie pe internet după ce şi-a p ...


    Adevarul on Facebook

    Constantin Iftime

    Realitatea străzii, uneori, e plină de bătrâni şi de adolescenţi, alteori de oameni fără mulţumire, care vibrează de nevroze. Oamenii au multe libertăţi, dar nu-s fericiţi. Uneori, şi un lucru neînsemnat poate să-i dezechilibreze. Continuare

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole