Marele Premiu oferit de „Adevărul“ este un sejur pentru două persoane în Cuba. Trimiteţi fotografii şi poveşti din comunism şi vă puteţi bronza o săptămână în ţara lui Fidel Castro! De azi şi până la 20 decembrie, „Adevărul“ te invită la un concurs inedit, prin intermediul www.adevarul.ro.
Poţi participa la concurs descriindu-ne comunismul românesc sub aspectele lui cele mai diverse, de la viaţa la ţară şi colectivizare la sistemul de învăţământ şi viaţa de pionier; de la lipsurile cotidiene şi cozile interminabile până la serile petrecute la lumina lumânării; de la vacanţele la ţară la experienţele din închisorile regimului.Tentative de fraudă la concurs
Mai citeşte şi:
- Biu, armonia cu aromă de Havana
- Fidel Castro, tatăl a cel puţin 10 copii
- Raul Castro îndeamnă cubanezii să regândească socialismul
- adevarul.es Secretele lui Fidel Castro
Câştigătorul de azi: abonament la „Historia“
Ion Olteanu este câştigătorul zilei la concursul de poze „Înapoi în comunism“. Cititorul nostru a povestit cum a început în Timişoara revolta împotriva dictaturii comuniste şi cum au încercat autorităţile de la acea vreme să reprime manifestaţiile anticomuniste. Până marţi s-au trimis pentru concurs 65 de fotografii. Câştigătorul colecţiei de DVD-uri
Floare Dragoş Roman este primul câştigător al colecţiei de dvd-uri oferită pentru poza săptămânii la concursul „Înapoi în comunism“. El a povestit, pe adevarul.ro, despre nedreptăţile la care au fost supuşi părinţii săi şi cum acestora le-a fost dărâmată casa. Până în prezent, s-au înscris în competiţie peste 50 de poze, participanţii adăugând şi câte o scurtă povestire despre lucrurile care i-au marcat în timpul dictaturii. Premiul cel mare oferit de ziarul „Adevărul“ şi de Cuba Fiesta constă într-o excursie de două persoane în Cuba.
Câştigătorul zilei la „Historia“
Aceasta este o poză tipică de grup, făcută la începutul şcolii. Parcă am mai multe exemplare ale aceleiaşi poze, ani diferiţi, însă aceleaşi uniforme, aceleaşi bentiţe, aceleaşi poziţii... Trebuie să fie destul de frustrant... Însă mai frustrante mi se par regulile care erau impuse pe atunci, ca de exemplu: nu aveai voie cu părul desfăcut, nu aveai voie fără bentiţă (care mi se părea oribilă), fără uniformă: Nu zic că aş fi împotrivă, însă aceeaşi pentru toate şcolile... Cam trist... Iar abaterea de la normă era drastic pedepsită. Ceva de neimaginat în zilele de azi. Mi se par demne de filmele SF povestirile mamei în care era dată afară de la oră pentru că se pensase... Adică ce legătură are asta cu actul de predare şi învăţare? Până în atât de mici amănunte mergea educaţia în şcolile româneşti? Şi când mai auzi că profesoara de sport controla toate fetele ca să vadă dacă au lenjeria şi ciorapii de culoare alba!?! Luând aceste lucruri în considerare, cred că era comunistă nu se referă numai la regulile drastice general valabile, ci şi la persoanele exagerate, cu diferite fixaţii, pentru care comunismul a fost o perioadă propice de a-şi dezvolta concepţiile. Exista tendinţa de a promova ideea că progresul şi performanţa sunt direct proporţionale cu numărul şi intransigenţa regulilor. Bine că s-a terminat! ( Dobri Cristina)
.jpg)
Primii câştigători: abonament la „Historia“
Joi, 15 octombrie: B. D.
Această fotografie pe care eu o trimit are o istorie care nu iese din tiparele comunismului, nu este cu nimic mai specială decât altele. Era începutul lunii martie 1988, fotografii veneau în şcoli pentru a face un ban muncind pentru ca noi, copiii, pionierii acelei vremuri, să facem un cadou mamei cu ocazia zilei de 8 Martie. A venit rândul meu să mă aşez în prima bancă de la geam pe locul modelului. Aveam în faţă nelipsitul Abecedar al elevului de clasa întâi. Deodată aud o voce : „Nu e bine, are părul dat peste cap şi nu zâmbeşte“. Era fotograful, care a adăugat: „Măi băiatule, uită-te la tabloul de pe perete cu tovarăşul suprem şi zâmbeşte ca el!“(...)
Vineri, 16 octombrie: Tutu Eugen
„Dragi tovarăşi şi prieteni! Să daţi ţării cât mai mult cărbune!“ Acesta era laitmotivul lui Ceauşescu de fiecare dată când venea în Valea Jiului. Poza e făcută în martie 1989, la Lupeni. (...) Sâmbătă, 17 octombrie: Dragoş Roman Floare
Ei au fost părinţii mei. Modeşti şi săraci. Sănătatea şi problemele cu copiii nu le permiteau prea multe norme la colectiv şi, ca urmare, şi produsele primite pentru acestea erau puţine. De economii, nici vorbă! S-au stins săraci şi amărâţi, aşa cum au trăit, pentru că n-au putut face mai mult. Iar la nici trei luni după moartea mamei, căsuţa lor, căsuţa mea părintească, dintr-un ordin „de sus”, a trebuit demolată rapid, în trei zile, pentru a se construi pe locul ei clădirea postului de poliţie. N-a contat că soţul meu se afla atunci într-un spital în Baia Mare pentru a i se extirpa un rinichi, eu rămânând acasă singură, cu copiii, disperată de starea de sănătate a lui.
Mă întorsesem de la şcoală, profesor fiind, şi m-am trezit cu viceprimarul de-atunci care-mi zise că „s-a hotărât” ca pe locul căsuţei să se construiască noul post de poliţie. Şi repede, în trei zile! Şi, dacă nu mă ocup de demolare ca să recuperez câte ceva din materiale, vor veni cu buldozerul… Am crezut că-mi pierd minţile. Era pe vremea colectivizării. Nici nu l-am anunţat pe soţ, nu eram în stare. Pierdeam nu o vilă, ci o modestă căsuţă din vaiog, cu pământ pe jos şi cu doar două încăperi mici şi un tarnat, fără curent electric, dar în care trăisem cu ai mei şi cu toate bucuriile şi necazurile lor, un sfert de veac. (...)Important!
- Fotografiile cele mai interesante, precum şi poveştile impresionante, emoţionante pot fi publicate de ziarele „Adevărul“ şi „Adevărul de Seară“, precum şi pe site-ul www.adevarul.ro, în cadrul secţiunii de concurs.
- Organizatorul îşi rezervă dreptul de a nu publica fotografii cu conţinut obscen sau care contravin bunelor moravuri.
- Un participant nu se poate înscrie cu mai multe „nume utilizator“.
- Competitorii trebuie să aibă drept de autor sau drept de folosinţă asupra fotografiilor trimise în concurs. SC Adevărul Holding SRL nu îşi asumă responsabilitatea în cazul în care aceste fotografii nu aparţin celor care le-au trimis.
- Competitorii cedează dreptul de folosinţă, nu şi pe cel de proprietate, asupra fotografiilor trimise în concurs.
- Fotografiile trebuie să fie realizate înainte de 1 ianuarie 1990.
- Datele cu caracter personal nu vor fi făcute publice de către SC Adevărul Holding SRL.
- Nu va fi acordată contravaloarea în bani a premiilor. Organizatorul se obligă să acorde exclusiv premiile stabilite prin regulament.
- Angajaţii trustului de presă Adevărul Holding, rudele de gradul I până la gradul IV ale acestora, precum şi distribuitorii de presă autorizaţi nu pot participa la acest concurs.
- Click aici pentru a vedea regulamentul complet al concursului.
Cum participi
Concursul se desfăşoară pe site-ul www.adevarul.ro. Participanţii trebuie să completeze următoarele câmpuri: nume, prenume, nume utilizator (user name), adresa de e-mail, parola, număr de telefon, titlu, descriere.
Ca să poţi intra în competiţie, trebuie să ai - sau să-ţi faci - un cont pe My Adevarul, pe care să-l accesezi pentru a urca fotografiile. Dacă ai deja un cont, foloseşte-l pentru a posta fotografii şi texte pe tema dată. Participanţii se pot înscrie prin trimiterea, pe www.adevarul.ro, a maximum 5 fotografii însoţite de povestea lor sau legată de autorul lor ori de mediul în care a trăit.
Reguli de premiere
În fiecare zi, „Adevărul“ va alege „Poza zilei“ (cea mai interesantă fotografie din ziua anterioară şi povestea din spatele fotografiei). Autorul va primi un abonament gratuit, pe timp de un an, la revista „Historia“. Valoarea totală a abonamentelor este de 4.958 lei + TVA.
În fiecare zi de luni va fi aleasă cea mai bună fotografie/poveste a săptămânii anterioare, dintre câştigătoarele celor 7 zile. Cel care a trimis-o va câştiga o colecţie de DVD-uri din partea www.filmeleadevarul.ro. Valoarea totală a DVD-urilor este de 665,34 lei + TVA.
La finalul campaniei, dintre cei 10 câştigători săptămânali, unul va câştiga Marele Premiu: un sejur la Havana pentru două persoane. Sunt asigurate transportul, cazarea la hotel de 4 stele (7 nopţi) şi demipensiune. Valoarea Marelui Premiu este de 12.800 de lei + TVA.
Valoarea totală a premiilor pentru concurs este de 18.423,34 lei + TVA. Toţi câştigătorii vor fi desemnaţi de un juriu format din membri ai redacţiei ziarului „Adevărul“.
Premiile se pot ridica direct de la sediul organizatorului (SC Adevărul Holding SRL), în zilele de luni până vineri între orele 9.00 -18.00 sau vor fi expediate prin poştă pentru câştigătorii din provincie.
Pentru Marele Premiu, câştigătorul trebuie să se prezinte la sediul organizatorului indiferent de regiunea în care locuieşte. De asemenea, este necesar ca paşaportul câştigătorului şi cel al însoţitorului acestuia să întrunească toate condiţiile pentru obţinerea vizei de Cuba (valabilitate, data emiterii, data expirării etc.).
Data-limită de revendicare a premiului este 22 ianuarie 2010. Câştigătorii pot suna pentru revendicarea premiilor la numărul de telefon: 021.407.76.13 de luni până vineri între orele 9.00 – 18.00.
Premii
- Zilnic: un abonament anual gratuit la revista „Historia“
- Săptămânal: o colecţie de DVD-uri cu „Filmele Adevărul“
- Marele Premiu: un sejur pentru două persoane la Havana, în Cuba
![]() ![]() |



.jpg)
.jpg)











* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.
Trimite Anuleaza