Cheney se indoieşte de capacitatea lui Obama de a asigura securitatea SUA

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Cheney se indoieşte de capacitatea lui Obama de a asigura securitatea SUA
Cheney se indoieşte de capacitatea lui Obama de a asigura securitatea SUA

Fostul vicepreşedinte american din timpul administraţiei Bush pune la îndoiala capacitatea lui Barack Obama de a asigura securitatea Statelor Unite ca urmare a deschidere a unei anchete  privind  metodele utilizate de CIA în timpul interogării suspecţilor de terorism, relatează AFP.

"Amintesc, dacă mai era nevoie, de ce atât de mulţi americani se îndoiesc de capacitatea administraţiei de a prelua controlul asupra securităţii ţării", a declarat fostul om de bază al lui George W. Bush.

Cheney este un cunoscut apărător al "războiului împotriva terorii" declanşat de administraţia Bush după atacurile teroriste din  11 septembrie 2001 şi care s-a soldat cu invadarea Afganistanului şi Irakului.

"Persoanele implicare (în interogatorii, n.r) merită aprecierea noastră, nu să fie ţintele anchetelor politice sau să fie urmărite judiciar", a insistat acesta.

Şi fostul preşedinte republican  George W. Bush a criticat, printr-un comunicat de presă,  această ancheta şi decizia lui Obama de a înfiinţa o nouă unitate specală pentru interogarea suspecţilor de terorism, competenţă retrasă CIA.

SUA

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite