Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

Preşedintele Hondurasului îşi anunţă întoarcerea în ţară

30 iunie 2009, 21:21 |  Autor: Dan Panaet  | 

Preşedintele Hondurasului îşi anunţă întoarcerea în ţară

Preşedintele Hondurasului îşi anunţă întoarcerea în ţară

 

Preşedintele hondurian înlăturat de la putere Manuel Zelaya a declarat luni că va reveni în ţara sa joi, potrivit AFP. Înainte de întoarcerea în Honduras, el va face, tot joi, o escală la New York, pentru a-şi susţine cauza în faţa Adunării generale a ONU.

Mai citeşte şi:

VIDEO Un mort şi 60 de răniţi în confruntările din Honduras

VIDEO Honduras: Proteste în urma puciului militar
VIDEO Criză în Honduras: ONU se reuneşte de urgenţă, Zelaya e în Nicaragua

El a anunţat că se va întoarce în Tegucigalpa joi "în calitate de preşedinte ales", decis să-şi continue 'mandatul de patru ani'.

A doua zi după lovitura de stat militară care l-a înlăturat de la putere, Manuel Zelaya a obţinut în exil sprijinul ferm al SUA şi al întregii Americi latine, precum şi al secretarului general al ONU şi al UE.

În acelaşi timp, situaţia în Honduras s-a degradat, ciocniri violente având loc între manifestanţii împotriva loviturii de stat şi soldaţii care blochează accesul spre palatul prezidenţial în Tegucigalpa, în urma cărora mai multe persoane au fost rănite.
Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    Mălin Bot

    Instalarea prim-ministrului pupilă Victor Ponta, la Guvern, în fostul birou al mentorului-inculpat Adrian Năstase, capătă un înţeles simbolic aparte astăzi, după manevrele de la Inspectoratul de Stat în Construcţii. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

    VIDEO "Dacii - Adevăruri tulburătoare 2012": filmul, vizionat de sute de mii de români, răstoarnă istoria

    „Istoria României se bazează pe un lung şir de falsuri?" Răspunsurile oferite în documentar au provocat o veritabilă frenezie: peste 360.000 de vizualizări, aproape 800 de comentarii.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole