Somaţi să evacueze închisoarea
0Joi după-amiază, autorităţile au demarat operaţiunea de demolare a penitenciarului din Carabanchel, rămas în istoria Spaniei ca locul unde fostul dictator Francisco Franco îşi închidea
Joi după-amiază, autorităţile au demarat operaţiunea de demolare a penitenciarului din Carabanchel, rămas în istoria Spaniei ca locul unde fostul dictator Francisco Franco îşi închidea adversarii politici care urmau să fie executaţi.
De aproape doi ani, printre ruinele puşcăriei din Carabanchel locuiau câteva familii de ţigani români (aproximativ 20 de persoane), alături de câţiva marocani.
Marţi, aceştia au fost anunţaţi că au la dispoziţie 24 de ore pentru a părăsi penitenciarul, urmând ca a doua zi să se iniţieze demolarea completă a edificiului. Acţiunea a fost amânată deoarece ţiganii români au refuzat să părăsească voluntar clădirea, susţinând că nu au unde să locuiască. Membrii echipelor de demolare echipate cu camioane şi excavatoare s-au limitat miercuri la astuparea tuturor găurilor din gardul împrejmuitor al închisorii, pentru a evita intrarea şi ieşirea persoanelor dinăuntru.
Măsura a dat roade
Mulţi dintre cei care se aflau afară din edificiu în momentul în care au fost astupate toate intrările în curtea fostului penitenciar nu au mai putut intra. „Dacă ieşi afară să-ţi aduci apă, nu mai poţi să intri. Lucrurile noastre au rămas înăuntru”, se plângea una dintre femeile blocate la intrare.
A doua zi însă, serviciile sociale au negociat cu ţiganii condiţiile în care aceştia urmau să părăsească vechea clădire. Au avut de ales între a primi suma de 200 de euro sau cazare într-unul din campingurile sociale din Madrid. Mulţi au ales banii, afirmând că-şi vor cumpăra biletul de autobuz pentru întoarcerea în România.
În locul puşcăriei, peste 600 de locuinţe
Fosta închisoare se întindea pe o supafaţă de aproximativ 200.000 de metri pătraţi. Pe terenul fostei puşcării se vor să construi 650 de apartamente, un spital, parcuri şi birouri pentru administraţia locală.
Construită de prizonieri
Puşcăria din Carabanchel avea o capacitate de 2.000 de locuri şi a fost inaugurată pe 22 iunie 1944. Construirea ei a durat patru ani şi a fost făcută cu ajutorul a 1.000 de prizonieri politici ai regimului dictatorial al lui Francisco Franco. În 18 iulie 1977, prizonierii din Carabanchel au organizat o revoltă, urcându-se pe acoperişul închisorii.
Ideea lor a fost preluată imediat de prizonierii din peste 20 de închisori din Spania. Începând cu anul 1999, puşcăria a fost închisă şi abandonată, dar a rămas simbolul foştilor deţinuţi politici, care acum protestează pentru conservarea unei porţiuni a închisorii, considerată monument istoric.