Românii îmbrăţişează tradiţii spaniole

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Mulţi dintre compatrioţii noştri au adoptat obiceiuri de Crăciun din Peninsula Iberică. În preajma Sărbătorilor, spaniolii pregătesc renumitul „Belen de Navidad”. Prin figurine de diverse mărimi, aceştia recreează povestea Naşterii lui Iisus.

Unul dintre cele mai renumite Belenuri din Spania este cel situat în San Lorenzo de el Escorial, o localitate aflată la 40 de kilometri de capitala Madrid. Aici, figurinele sunt realizate în mărime naturală. Personajele Iisus, Maria sau cei trei magi sunt făcute din spumă de poliuretan şi amplasate pe străzile din centrul satului de la poalele munţilor Abantos şi Las Machotas.

Un elefant, o cămilă, un cal, soldaţi romani, animale sau imitaţia unui munte care îmbracă o fântână arteziană, dând impresia unei cascade, completează ”arsenalul” renumitului Belen, format din aproximativ 160 de figuri umane şi 500 de animale, ce se întind pe o suprafaţă de 6.000 de metri pătraţi. Localitatea San Lorenzo de El Escorial este renumită pentru catedrala Real Monasterio, considerată la sfârşitul secolului al XVI-lea drept cea de-a opta minune a lumii.

Pelerinaj

Din 1996, când Mariano Blanquez împreună cu un grup de voluntari au ridicat pentru prima dată acest Belen, turismul în San Lorenzo de El Escorial a crescut simţitor. Montarea Belenului se face cu ajutorul voluntarilor, iar comercianţii locali contribuie cu diverse sume de bani. Nemţi, italieni, englezi, chinezi sau francezi se alătură spaniolilor cu ocazia Sărbătorilor pe străzile din centrul satului. Printre turişti, în ultimii ani, se regăsesc şi mulţi români.

Copiii sunt cei mai încântaţi

Romică Vlăduţ, de 30 de ani, originar din Drăgăşani, judeţul Vâlcea, a venit cu familia anul trecut, iar anul acesta, cei trei au revenit, impresionaţi de frumuseţea Belenului. ”Ne-a plăcut mult anul trecut. Nu mai văzusem aşa ceva până acum. Suntem credincioşi şi ne place să petrecem câteva ore din timpul nostru liber în preajma Belenului. Mi-ar fi plăcut să fie şi la noi tradiţia asta”, ne spune românul. Soţia sa Elena, de 24 de ani, dar mai ales băieţelul lor, Andrei, de 2 ani, sunt foarte fericiţi.

”Lui Andrei îi place foarte mult. Anul trecut era prea mic şi nu ştiu cât de mult l-a încântat, dar anul acesta s-a bucurat. Parcă suntem într-un orăşel al copiilor”, încheie Elena.

Datează din secolul XV

În Spania, Belenul a fost introdus de Ordinul Franciscan în secolul XV, figurinele fiind sculptate în argint, bronz şi coral. Tradiţia se păstrează peste ani, în mănăstiri, iar în secolul XVII, regele Carlos III introduce arta belenismului în mediul laic al Spaniei, comandând artiştilor valencieni peste 200 de sculpturi pentru construcţia unui belen la palatul regal.

În secolul XVIII, Francisco Salcillo sculptează 900 de figurine pentru belenul cerut de Marchizul de Riquelme, Belen care se păstrează şi astăzi în Muzeul Salcillo din Murcia. De-a lungul anilor, figurinele au început să fie fabricate din materiale diverse.

Europa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite