FOTO Spaţiul aerian al Spaniei a fost redeschis, dar situaţia va reveni la normal în 24 până la 48 de ore

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Aeroportul Barajas este paralizat (Foto: 20 minutos)
Aeroportul Barajas este paralizat (Foto: 20 minutos)

Armata spaniolă a preluat controlul asupra traficului aerian, după ce controlorii de trafic aerian şi-au luat în masă zile libere pe caz de boală. Numărul pasagerilor afectaţi de blocajul traficului aerian se ridică la peste 600.000 de persoane . Guvernul a decretat sâmbătă  "stare de alertă" în Spania.

Vezi zborurile anulate sau blocate din şi înspre Spania de pe aeroporturile Otopeni şi Băneasa din Capitală.

UPDATE 16.10 AENA a anunţat redeschiderea spaţiului aerian

Controlorii de trafic aerian din aeroporturile spaniole s-au întors la posturile lor, ca urmare a presiunilor Guvernului şi a instaurării stării de alertă. AENA a anunţat redeschiderea spaţiului aerian, dar atrage atenţia că va mai dura ceva timp până ce situaţia pe aeroporturi şi programul zborurilor vor reveni la normal, scrie El Mundo.

Ministrul spaniol al Transporturilor, Jose Blanco, a anunţat că spaţiul aerian al ţării este de acum "deschis în totalitate" după greva controlorilor de trafic, care paralizează ţara de vineri seara, adăugând însă că abia în "24 până la 48 de ore" se va reveni la normal.

Citeşte şi: Şapte medici români, blocaţi pe aeroportul din oraşul portughez Porto, din cauza grevei din Spania

UPDATE 15.10 Toate cursele aeriene Bucureşti-Spania au fost anulate din cauza grevei controlorilor de trafic spanioli, anunţăt Mediafax. Aproximativ 1.500 de pasageri români sunt afectaţi de anularea zborurilor spre şi dinspre Spania de pe aeroporturile Otopeni şi Băneasa. Citeşte mai multe AICI

Vezi GALERIE FOTO pe adevarul.es cu blocajul de pe aeroporturile Spaniei

UPDATE 14.00 "Starea de alertă" a intrat în vigoare în Spania, începând cu ora locală 13.00 (14.00 ora României).Este prima dată când Guvernul ia o astfel de măsură de la reinstauarea democraţiei în 1977. Întregul spaţiu aerian al Spaniei rămâne închis până mâine dimineaţă, a anunţat vicepreşedintele Guvernului, Alfredo Pérez Rubalcaba. Potrivit surselor aeroportuare, numărul pasagerilor afectaţi de blocajul traficului aerian se ridică la peste 600.000 de persoane.

UPDATE 12.10 Spaţiu aerian închis până la ora 20.00 (ora României)

Spaţiul aerian aferent aeroporturilor din Madrid, Barcelona şi Baleares rămâne închis până la ora locală 19.00 (20.00 ora României), a transmis AENA, autoritatea aeroportuară spaniolă.

Aproximativ jumătate din controlorii de trafic aerian din aeroporturile spaniole s-au prezentat astăzi dimineaţă, la ora 08.00, la muncă, însă refuză să-şi înceapă activitatea, informează El Pais. Guvernul Spaniei a instituit sâmbătă starea de alarmă, care permite intervenţia armatei. Citeşte mai multe AICI

Urmăreşte AICI situaţia grevei aeriene şi află câţi români au rămas blocaţi pe aeroporturile spaniole

UPDATE 11.10 Cursa aeriană WizzAir care a decolat, vineri seară, de pe aeroportul din Cluj-Napoca, cu destinaţia Madrid, a fost redirecţionată la Valencia, pasagerii fiind transportaţi cu autocarul către capitala spaniolă. Totodată, cursa de retur Madrid - Cluj a fost anulată, a precizat pentru adevarul.ro Daniel Amzăr, reprezentant Free Communication, compania de PR a operatorului aerian WizzAir.

Citeşte AICI explicaţia transmisă de WizzAir privind "efectul pieselor de domino" creat de greva declanşată la Madrid

Două zboruri din Barcelona către România, care nu au putut fi efectuate în cursul nopţii de vineri spre sâmbătă, au fost reprogramate pentru astăzi. Este vorba de cursa Barcelona - Cluj, care va decola la ora locală 12.00 (13.00 ora României), şi de zborul Barcelona - Bucureşti Băneasa, programat pentru 14.30 ora Spaniei (15.30 ora României).  Pasagerii WizzAir pot urmări aici situaţia curselor aeriene.

UPDATE 10.50 Două avioane ale companiei BlueAir sunt blocate de azi-noapte pe aeroporturile din Madrid şi din Barcelona, din cauza grevei controlorilor de trafic aerian din Spania.

Potrivit declaraţiilor Florentinei Ivan, reprezentant BlueAir, aproape 250 de români, pasagerii celor două curse aeriene care ar fi trebuit să ajungă în cursul acestei dimineţi la Bucureşti, pe aeroportul Băneasă, nu au putut reveni în ţară. "Este vorba de 116 pasageri de la o cursă şi de alţi 132 de la cealaltă cursă. Românii afectaţi de grevă fie şi-au reprogramat zborurile pentru altă zi, fie au cerut rambursarea contravalorii biletelor", a precizat Florentina Ivan. Totodată, cursele aeriene Sibiu-Stuttgart, Stuttgart-Bucureşti şi cea către Valencia, tur-retur, programate astăzi, au fost amănate, a adăugat reprezentantul BlueAir.

UPDATE 10.40 Un avion al companiei Tarom este blocat de azi noapte la Madrid

"Mai multe avioane au fost blocate la sol în Spania din cauza opririi lucrului de către controlorii de trafic. Un avion al companiei Tarom, care trebuia să aterizeze la ora 00:40 pe aeroportul Otopeni, a ramas blocat la sol. Nefiind o greva anunţată, companiile decid dacă anulează sau nu zborurile", a declarat pentru adevarul.ro purtatorul de cuvând al Aeroportului International "Henri Coanda", Valentin Iordache.

Compania Easy Jet a anulat un zbor pe ruta Madrid-Bucureşti.

Decizia autorizată de guvern vine după ce mai multe aeroporturi spaniole au fost închise, controlorii de trafic aerian luându-şi zile libere. Mare parte a spaţiului aerian al Spaniei rămâne închis de la începerea grevei. Peste 2.000 de zboruri sunt afectate începând de vineri de un protest "spontan" al controlorilor aerieni din aeroportul din Madrid, care şi-au părăsit locurile de muncă.

Controlorii de tafic aerian sunt nemulţumiţi de orele şi condiţiile de lucru. Controlorii de trafic poartă de multă vreme negocieri cu conducerea societăţii AENA, de stat, în legătură cu salariile şi condiţiile de muncă.

Iberia a anulat toate cursele de pe aeroporturile spaniole până sâmbătă la 10.00 GMT (12.00, ora României).

Vineri seară, vicepremierul Alfredo Perez Rubalcaba a spus că armata a preluat controlul asupra traficului aerian şi a avertizat că, dacă acţiunea de protest continuă sâmbătă, guvernul va declara stare de urgenţă, obligând controlorii de trafic aerian să revină la muncă, pentru că altfel riscă sancţiuni penale.

Autorităţile estimează că acţiunea de protest ar putea afecta până la 250.000 de persoane.

Ministrul Transporturilor, Jose Blanco, a declarat că cei implicaţi în grevă "folosesc cetăţenii ca ostatici".

Citeşte pe adevarul.es totul despre greva controlorilor din Spania şi află şi motivaţia lor.

Europa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite