Italia: Primarul din Torino, impresionat de o tânără româncă

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Daniela, alături de primarul din Torino, Sergio Chiamparino FOTO: La Stampa
Daniela, alături de primarul din Torino, Sergio Chiamparino FOTO: La Stampa

O româncă în vârstă de 28 de ani, angajată ca ghid la Palazzo Reale din Torino, l-a impresionat sâmbătă pe primarului oraşului prin cultura ei despre epoca renascentistă şi despre istoria italiană.

În vizită la expoziţia "Vittorio Emanuele II - Il Re galantuomo", edilul torinez Sergio Chiamparino a fost încântat de prezentarea făcută de ghidul român, care fusese recent apostrofat de un italian ce s-a declarat surprins că un străin vorbeşte despre istoria familiei Savoy.

Chiamparino şi-a cerut scuze în numele torinezului pentru atitudinea pe care a avut-o faţă de tânăra româncă, Daniela Jara Moya, scrie "La Stampa".

"Trebuie să aveţi răbdare. După cum probabil ştiţi deja, învăţământul este obligatoriu, ignoranţa - opţională", i-a spus Danielei edilul oraşului, în timp ce-i strângea mâna.

Afirmaţia primarului a venit ca reacţie la o scrisoare publicată într-un suplimentul al cotidianului "La Stampa", în care autorul, Roberto Ertola, şi-a exprimat surprinderea privind angajarea unui imigrant ca ghid într-un muzeu italian. Daniela s-a declarat "jignită ca străină" după apariţia scrisorii.

Citeşte pe adevarul.it ce a spus italianul despre tânăra româncă

Europa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite