Lipsesc amprentele lui Mailat

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Analizele de laborator arată că pe obiectele victimei nu există amprentele acuzatului. Miercuri au fost audiaţi infirmierii şi şoferii de pe Salvarea care i-a acordat primul ajutor Giovannei Reggiani în noaptea de 30 octombrie 2007.  

De moartea ei este acuzat Nicolae Romulus Mailat (25 de ani), din Avrig, judeţul Sibiu. El a fost arestat pe baza mărturiei Emiliei Neamţu, cea care susţine că l-a văzut târând victima sub un pod.

La ultima audiere desfăşurată ieri, analizele de laborator au confirmat faptul că nu există amprentele lui Mailat şi nici un alt indiciu biologic pe obiectele italiencei recoltate de anchetatori în noaptea arestării suspectului de origine română.

Speranţe pentru apărarea românului

„Practic, avem un proces vorbit, iar acuzarea nu se bazează pe nimic concret. Nu există elemente biologice şi nici dovezi care să conducă la Romulus Mailat. Ne aflăm în sala de judecată pe baza unei mărturii a unei persoane (n.r - Emilia Neamţu) care nici nu a venit să îşi confirme versiunea”, ne-a spus, ieri, avocatul lui Mailat, Piero Piccinini.

Subiect controversat

Judecătorii italieni nu au cerut eliberarea fişei medicale a Emiliei Neamţu, despre care s-a spus că ar fi fost internată în Spitalul de boli nervoase de la Sibiu, în 2005. Preşedintele Curţii, Angelo Gargani, a motivat „că este un element superflu, de minimă importanţă în soluţionarea cazului.” Următoarea audiere a fost stabilită pentru 22 octombrie, când este aşteptat amiralul Giovanni Gumiero, soţul Giovannei Reggiani.

"Nu există elemente biologice şi nici dovezi care să conducă la Romulus Mailat"
Piero Piccinini,
avocatul românului

Europa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite