Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

Oraşul Gaza a rămas fără electricitate şi zeci de imobile au fost distruse de raidurile israeliene

30 decembrie 2008, 21:21 |  Autor:  | 

 

Oraşul Gaza a rămas fără electricitate în urma raidurilor israeliene din noaptea de luni spre marţi. Atacurile s-au soldat cu cel puţin zece morţi şi circa 40 de răniţi, a declarat directorul serviciilor de urgenţă din teritoriul palestinian, dr. Moawiya Hassanein, citat de AFP şi Reuters.

Zeci de raiduri israeliene, cel puţin 40 potrivit martorilor, au vizat clădiri administrative din Fâşia Gaza, în special ale ministerelor şi ale serviciilor de securitate, au declarat martori şi surse din cadrul Hamas, citate de Agerpres.

Printre ţintele raidurilor israeliene, majoritatea concentrate în oraşul Gaza, se numără biroul primului ministru, sediile ministerelor Apărării, Finanţelor şi de Externe, clădirea Universităţii Islamice, deja lovită în urmă cu o zi, şi un imobil în care îşi desfăşoară activitatea un club care ale legături cu mişcarea Fatah, a preşedintelui Autorităţii Palestiniene Mahmoud
Abbas, au precizat aceleaşi surse.

Ministerul Afacerilor Externe, condus de Mahmoud Zahar, unul dintre cei mai influenţi lideri ai Hamas, a fost distrus în întregime, la fel ca şi Ministerul de Finanţe şi casele din împrejurimi. În zonă au izbucnit mai multe incendii.

În Gaza alimentarea cu energie electrică a fost întreruptă în urma raidurilor, care au lăsat fără electricitate şi regiunea de la nord de oraş. De asemenea, potrivit martorilor, zeci de imobile civile au fost grav avariate în timpul bombardamentelor.
Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    Mălin Bot

    Instalarea prim-ministrului pupilă Victor Ponta, la Guvern, în fostul birou al mentorului-inculpat Adrian Năstase, capătă un înţeles simbolic aparte astăzi, după manevrele de la Inspectoratul de Stat în Construcţii. Continuare

    Adevarul on Facebook

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

    VIDEO "Dacii - Adevăruri tulburătoare 2012": filmul, vizionat de sute de mii de români, răstoarnă istoria

    „Istoria României se bazează pe un lung şir de falsuri?" Răspunsurile oferite în documentar au provocat o veritabilă frenezie: peste 360.000 de vizualizări, aproape 800 de comentarii.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole