Cel puţin 162 de nigerieni au murit, ieri, în urma unor atacturi cu bombă care vizau secţiile de poliţie din Kano, al doilea cel mai mare oraş nigerian.
Autorităţile au instituit starea de asediu în Kano, după ce vineri seara opt poliţişti şi funcţionari ai serviciilor de imigrări au fost omorâţi.
Cel mai important ziar din nordul Nigeriei spune că un purtător de cuvânt al grupului islamist Boko Haram a revendicat atacurile violente. Acesta a spus că acţiunile sunt o reacţie la faptul că autorităţile refuză să elibereze membrii grupării.
"În prezent, avem 162 de cadavre în morgă, dar această cifră s-ar putea schimba, pentru că ni se mai aduc", a declarat un funcţionar de la morga oraşului, citat de Sydney Morning Herald.
Nigeria, cel mai mare producător de petrol din Africa, este împărţită în două: nordul este predominant islamic, în timp ce sudul este creştin.



















* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.
Trimite Anuleaza