Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

Medvedev: problemele Ucrainei privind plata gazelor sunt legate de alegerile prezidenţiale

7 noiembrie 2009, 21:21 |  Autor: Mihaela Stoica  | 

Medvedev: problemele Ucrainei privind plata gazelor sunt legate de alegerile prezidenţiale

Medvedev: problemele Ucrainei privind plata gazelor sunt legate de alegerile prezidenţiale

 

Preşedintele rus Dmitri Medvedev a declarat că problemele Ucrainei cu plata pentru livrările de gaze din Rusia au legătură cu alegerile prezidenţiale, care urmează să se desfăşoare în luna ianuarie a anului viitor, relatează RIA Novosti, citată de NewsIn.

"Cred că aceste probleme au legătură cu campania prezidenţială care se desfăşoară în Ucraina", a declarat Medvedev, într-un interviu acordat publicaţiei germane Der Spiegel, adăugând că forţele rivale ucrainene "se atacă reciproc în scopul creşterii capitalului politic".

Premierul rus Vladimir Putin a declarat la sfârşitul lui octombrie că omologul său ucrainean, Iulia Timoşenko, i-a spus într-o discuţie telefonică faptul că preşedintele Viktor Iuşcenko a blocat plata pentru livrările de gaze din Rusia.

Cu toate acestea, Timoşenko a anunţat săptămâna trecută că, în ciuda dificultăţilor, compania ucraineană Naftogaz a achitat în întregime factura Gazprom pentru livrările din octombrie.

În afara divergenţelor legate de livrarea gazelor, relaţiile dintre Rusia şi Ucraina au fost tensionate în ultimii ani de o serie de probleme, printre care aspiraţiile Kievului de a adera la NATO şi acuzaţiile potrivit cărora Ucraina ar fi furnizat arme Georgiei înaintea conflictului din august 2008.

Medvedev, care în august l-a acuzat Iuşcenko pentru tensionarea relaţiilor dintre Moscova şi Kiev, a mai afirmat în interviul pentru Der Spiegel că ar dori să vadă un preşedinte ucrainean "cu o atitudine mai pragmatică" în privinţa relaţiilor cu Rusia. "Le doresc prietenilor ucraineni o ieşire rapidă din instabilitate. Apoi va fi mai simplu pentru toată lumea – inclusiv pentru Rusia şi Europa – să coopereze cu ei", a adăugat el.
Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Ovidiu Nahoi

    Începe izolarea președintelui Traian Băsescu? Învestirea de astăzi a guvernului Mihai-Răzvan Ungureanu lasă loc acestei întrebări. Continuare

    Fericirea de a îngheţa într-un tren din Bărăgan

    Grigore Cartianu

    Declaraţia săptămânii nu vine de la eterna gâlceavă din Palatul Parla­mentului, ci dintr-un alt palat, situat în apropierea Gării de Nord.

    Nimic pentru România

    Petre Barbu

    N-am scris pentru România şi nici pentru patronii gazetelor. Am scris aşa, ca să mă cred Dumnezeu.

    Boala noastră fără leac

    Radu Paraschivescu

    Există trei borne obligatorii pe traseul suspicionitei româneşti în tranziţie.

    Inaniţia la români

    Dan Străuţ

    La prima vedere, e doar statistică: România – o ţară „eminamente agrară“ – importă mâncare de peste trei miliarde de euro pe an, iar în anul agricol de vârf 2011 importurile agroalimentare au atins recordul istoric de 3,7 miliarde de euro.

    Corupţia ca stare de fapt

    Liviu Avram

    Butada care caracterizează guvernările de stânga-dreapta din România: unii sunt prea hoţi, ceilalţi sunt prea proşti.

    Adevarul on Facebook
     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole