m.adevarul.ro

Adevarul.ro

Şedinţă NATO privind strategia din Afganistan

  • Ionel Dancu

  • Miercuri 21 oct 2009

Şedinţă NATO privind strategia din Afganistan

Şedinţă NATO privind strategia din Afganistan

Cei 28 de aliaţi vor discuta ca până la sfârşitul anului 2013, efectivele armatei afgane să crească de la 94.000 la 240.000, iar cele ale poliţiei de la 92.000 la 160.000. Dacă iniţiativa va avea succes, rolul celor aproximativ 68.000 de soldaţi, din 42 de ţări, desfăşuraţi în prezenţi în cadrul ISAF, şi al celor 40.000 de militari sub comandament american s-ar putea diminua.

Liderul forţelor americane din Afganistan, generalul McChrystal, a cerut între 10.000 şi 40.000 de soldaţi americani suplimentari, un efort pe care Washingtonul, dacă îl va face, ar vrea să îl imite şi aliaţii săi, în limita mijloacelor de care dispun. Însă preşedintele american Barack Obama îşi va anunţa decizia abia peste câteva săptămâni, adică după ce se va clarifica situaţia politică de la Kabul. Preşedintele afgan Hamid Karzai, candidat pentru un al doilea mandat, a acceptat marţi organizarea unui al doilea tur de scrutin, după ce au fost confirmate fraude la scară largă după primul tur, din 20 august.

Unii aliaţi europeni au transmis semnale contradictorii. Premierul britanic Gordon Brown a anunţat săptămâna trecută că va trimite 500 de soldaţi suplimentari şi le-a cerut altor ţări NATO să îi urmeze exemplul. La polul opus, preşedintele francez Nicolas Sarkozy a precizat că Parisul nu va trimite "niciun om în plus" în Afganistan. Potrivit unui diplomat, ţări precum Italia, care au trimis 500 de soldaţi suplimentari, temporar, pentru a asigura securitatea primul tur de scrutin al alegerilor, ar putea cel puţin să decidă să îi menţină şi pentru turul doi din 7 noiembrie.

Cu 42 de km nu se face autostradă

Ion M. Ioniţă

Fără miliardele de la FMI, domnului Boc i-ar fi fost greu să vorbească acum despre stabilitatea leului.

Ce este un forum?

Andrei Pleşu

Ceea ce urmăreşte forumistul nu e să brutalizeze, ci să convingă. Nu să spargă nasurile, ci să reorienteze minţile.

Contrarevoluţia din 1989

Grigore Cartianu

După zeci de emisiuni făcute împreună cu Radu Moraru pe tema Revoluţiei şi a teroriştilor, am ajuns amândoi la aceeaşi concluzie, ceea ce nu ni se întâmplă prea des.

Dezrădăcinaţii

Ion Cupen

România e un vârtej de interese, şmecherii şi deziluzii. O centrifugă care pulverizează şi aruncă miezul.

Vlad Epurescu - Blog

Vlad Epurescu

Chiar nu v-aţi săturat de Becali?

14:5618.11.09

Ceaiul de la ora 5

Sabin Orcan

PRO TV, televiziunea-cioclu

17:5312.11.09

Blog de bine

Laurenţiu Ciocăzanu

Ingerul Dinica

17:4012.11.09

Adevarul on Facebook



Monica Pop

„E nedrept ce i s-a întâmplat doctorului Ciomu”

Cel mai vechi director de spital din Capitală, Monica Pop, spune că orice medic din lume greşeşte. Articol complet

Victor Ponta

„Sunt tânăr, nu mă obsedează Băsescu“

Preşedintele PSD spune că principala sa preocupare nu este ce face şeful statului, ci felul în care va fi construită societatea în epoca post-Băsescu. Articol complet