Ianukovici, preşedintele unei Ucraine dezbinate

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Viktor Ianukovici a primit sceptrul puterii
Viktor Ianukovici a primit sceptrul puterii

În discursul de învestitură, el a declarat că nu va face nici jocul Rusiei, nici pe cel al Occidentului. Viktor Ianukovici a depus, ieri, jurământul în faţa Parlamentului, devenind astfel al patrulea preşedinte al Ucrainei.

În primul său discurs în calitate de şef de stat, Viktor Ianukovici a încercat să înlăture eticheta de prorus pe care i-a lipit-o opinia publică. „Provocările cu care se confruntă comunitatea internaţională impun unirea într-un format mai larg. Suntem dispuşi să participăm la acest proces în calitate de stat european nealiniat", a spus proaspătul preşedinte, sugerând că nu va face nici jocul Moscovei, nici pe cel al Europei.

El a mai declarat că este conştient că Ucraina se confruntă cu datorii uriaşe, sărăcie, o economie aflată în colaps şi corupţie, dar că ştie cum să scoată ţara din criză. „Trebuie să reînnoim sistemul de guvernare, să restaurăm un guvern funcţional. Fac apel către Parlament să-mi ofere sprijin şi să lucreze în condiţii de sincronicitate cu preşedintele", a spus Ianukovici.

Vezi aici video cu investirea lui Ianukovici

Debut cu stângul

Proaspătului preşedinte nu i-a căzut prea bine faptul că la ceremonia învestiturii sale nu au fost prezenţi lideri străini importanţi. Rusia l-a trimis pe preşedintele Dumei şi pe şeful administraţiei prezidenţiale. Dar ceea ce a indignat cel mai tare partidele de dreapta şi o parte a clerului ucrainean a fost faptul că slujba religioasă de inaugurare a fost condusă de patriarhul Kirill al Rusiei.

Patriarhul Kirill al Rusiei i-a dat binecuvântarea lui Ianukovici

Patriarhul Kirill al Rusiei i-a dat binecuvântarea lui Ianukovici 

Analiştii ucraineni spun că înaltul prelat a fost invitat deoarece în timpul campaniei electorale acesta l-a sprijinit tacit pe Ianukovici. În plus, acesta este un semn clar că noul preşedinte va avea drept prioritate apropierea de Rusia.

Analistul politic Vladimir Bondarenko spune că Ianukovici va trebui să ducă şi o politică de apropiere de UE, aceasta fiind o condiţie pentru a putea forma o coaliţie cu forţele prooccidentale din Rada Supremă pentru a o debarca din fruntea guvernului pe Iulia Timoşenko.

România a fost reprezentată de preşedinta Camerei Deputaţilor, Roberta Anastase. La ceremonie nu au participat nici premierul Timoşenko, nici preşedintele Viktor Iuşcenko. Acesta a venit la Cancelaria prezidenţială şi şi-a predat mandatul.

Europa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite