Cinci persoane, stropite cu acid sulfuric în apropiere de Palatul Buckingham
0
Cinci persoane au fost spitalizate, miercuri, în Marea Britanie după ce au fost stropite cu acid sulfuric în timp ce se plimbau în apropiere de Buckingham Palace, în Londra.
Incidentul a avut loc miercuri în jurul orei 11.00 (13.00 ora României), iar substanţa s-ar fi scurs dintr-un camion, potrivit autorităţilor.
"Erau mulţi poliţişti şi pompieri, circa 15 maşini de poliţie şi zece autospeciale de pompieri, iar zona a fost închisăŢ, a declarat un martor ocular.
"Echipele de intervenţie erau echipate cu costume de protecţie, era ca o scenă din ET, dar imediat ce au spălat drumul şi au dispersat o altă substanţă chimică pentru neutralizare, au plecat", a explicat el.
Purtătorul de cuvânt al serviciilor de ambulanţă din Londra a declarat că a închis porţiuni din Buckingham Palace Road, în timp ce Scotland Yard a afirmat că incidentul din apropierea palatului implică substanţe scurse dintr-un camion.