Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

Nigel Farage despre România: "Aderarea la UE se va dovedi a fi o greşeală istorică uriaşă pentru ţara dumneavoastră"

24 octombrie 2011, 15:41 |  Autor: Oana Racheleanu | 

Cuvinte cheie: yahoorss, Nigel Farage, Uniunea Europeană, istorie, monedă, criza economica,

Nigel Farage e bucuros că Marea Britanie a rămas în afara zonei euro

Foto: reuters

Nigel Farage e bucuros că Marea Britanie a rămas în afara zonei euro

 

Nigel Farage este unul dintre cei mai vocali eurosceptici de la Bruxelles. Acesta a vorbit într-un interviu pentru inliniedreapta.net în care a vorbit despre viitorul Uniunii Europene, despre criza economică şi despre moneda euro.

ILD: Ce doriţi să le transmiteţi est-europenilor care timp de 50 de ani au dorit să se alăture Uniunii Europene şi NATO iar acum vedem că totul se destramă?

NF: Am înţeles perfect după căderea Zidului Berlinului, v-aţi obţinut libertatea, aţi obţinut democraţie în ţările voastre, iar toate acestea erau fantastice. Era extrem de înviorător, era absolut nemaipomenint ce s-a întîmplat în Europa de Est. De asemenea, am înţeles perfect de ce doreaţi să intraţi în NATO, pentru că era un fel de a spune “La revedere, Moscova!”. Vreau să spun că asta a fost motivaţia. Dar aderarea la Uniunea Europeană se va dovedi a fi o greşeală istorică uriaşă pentru ţara dumneavoastră, pentru că ce aţi făcut e să intraţi într-un sistem care este din ce în ce mai mult ca cel pe care l-aţi părăsit acum 20 de ani. Este o greşeală foarte mare, iar clasa voastră politică, politicienii voştri, birocraţii, sînt practic cumpăraţi cu bani, foarte mulţi bani.

ILD: De fapt asta a fost bailoutul pentru Grecia. A fost un bailout pentru politicieni.

NF: A fost un bailout pentru politicieni şi pentru prietenii lor. Despre asta e bailoutul. Nu am nici o îndoilală despre asta, nu e în nici un caz pentru a ajuta poporul grec. Avem o ţară care nu îşi poate plăti datoriile, iar noi o obligăm să facă noi datorii. Am fost în România în săptămîna de după ce aţi aderat la Uniunea Europeană, am fost în Parlament şi am întîlnit unele dintre oficialităţile dumneavoastră şi le-am spus: “Veţi fi cu toţii foarte bogaţi, nu-i aşa?”, iar ei mi-au spus “Nu, nu am luat încă în considerare implicaţiile financiare. Ne pare rău.”

ILD: Întrebarea mea este, vă este frică, vouă politicienilor, de cetăţenii europeni?

NF: Politicienii sînt îngroziţi. Atît de mult încît, după votul irlandez domnul Schultz, care conduce grupul socialiştilor de aici, a spus în acest parlament “Nu trebuie să cedăm în faţa populismului!” Cred că este unul dintre cele mai îngrozitoare lucruri pe care le-am auzit în Europa în ultimii 70 de ani. Înseamnă “ce cred oamenii este irelevant, noi ştim ce e mai bine!” Noi sîntem stăpînii acum.

ILD: “Voi sînteţi proşti şi lăsaţi-mă să gîndesc pentru voi”.

NF: “Da, foarte proşti, noi avem toate răspunsurile. Nu vom lăsa acel lucru mărunt numit democraţie să ne stea în cale.”

ILD: Aţi spus că pentru România şi pentru celelalte ţări din Estul Europei, într-un fel a fost o realizare foarte mare aderarea la Uniunea Europeană.

NF: Nu, ce am spus e că faptul că v-aţi recăpătat democraţia a fost o mare realizare, aderarea la NATO o înţeleg perfect.

ILD: Avem totuşi o foarte mare problemă cu corupţia. Cum comentaţi cazul lui Adrian Severin, un socialist, ce dovedeşte asta?

NF: Aş spune că este foarte ironic că am primit aceeaşi amendă ca el din partea acestui parlament, pentru că am spus că în opinia mea preşedintele european nu era foarte bine îmbrăcat. Arată dublul standard din acest loc. Asta e tot ce am de spus.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Nigel Farage, eurodeputat britanic: „UE nu are mari şanse de supravieţuire“

    Unul dintre cei mai vocali eurosceptici de la Bruxelles, Nigel Farage, declară pentru „Adevărul ...

    Sfârşitul lumii a avut deja loc

    Profeţii americani s-au înşelat din nou. ...

    Optimism exagerat: România va absorbi 20% din fondurile UE în 2012

    În ciuda faptului că până în momentul de faţă rata de absorbţie a fondurilor europene structura ...

    Nigel Farage despre România: "Aderarea la UE se va dovedi a fi o greşeală istorică uriaşă pentru ţara dumneavoastră"

    Nigel Farage este unul dintre cei mai vocali eurosceptici de la Bruxelles. Acesta a vorbit într ...

    Tot ce-i bun e ilegal, însurat sau îngraşă

    Ţin minte că şi atunci m-am învârtit mult în jurul ispitei, am negociat cu mine, m-am legat de ...

    Planul Marshall al UE aduce României 714.000.000 de euro. Ştim pe ce vrem să-i cheltuim?

    Parlamentul European a aprobat aseară ceea ce şeful Comisiei Europene numea „un nou Plan Marsha ...

    Europa de Est construieşte un ”Inel de Apărare” împotriva ieşirii Greciei

    Un "inel de apărare" trebuie construit în jurul vecinilor est-europeni: România, Bulgaria şi Se ...

    Eşec Schengen, dar am recâștigat un mare prieten. Mulțumim, Polonia!

    Olanda şi Finlanda au blocat extinderea spaţiului Schengen, dar Polonia ne-a ajutat să obţinem ...

    UE dă mai mulţi bani. Se pot accesa 1.470 de miliarde de euro în 2014-2020

    Bugetul general al Uniunii Europene este mai mare în perioada 2014-2020, faţă de prima etapă, a ...

    VIDEO SCHENGEN Olanda: Vrem să evităm o situație în care am decide acum și am regreta mai târziu

    Consiliul Miniştrilor de Justiţie şi Afaceri Interne (JAI) a amânat aseară votul privind aderar ...


    Adevarul on Facebook

    Constantin Iftime

    Realitatea străzii, uneori, e plină de bătrâni şi de adolescenţi, alteori de oameni fără mulţumire, care vibrează de nevroze. Oamenii au multe libertăţi, dar nu-s fericiţi. Uneori, şi un lucru neînsemnat poate să-i dezechilibreze. Continuare

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole