m.adevarul.ro

Adevarul.ro

Alianţa armată Coreea de Nord - China: "Va dura o veşnicie"

  • Ionel Dancu

  • Luni 23 nov 2009

Preşedintele Coreii de Nord, Kim Jong Il (centru)

Preşedintele Coreii de Nord, Kim Jong Il (centru)

Presa de stat nord-coreeană a relatat luni că miniştrii apărării din Coreea de Nord şi China şi-au reafirmat dorinţa de a consolida alianţa veche de 60 de ani. China a sprijinit Coreea de Nord în timpul Războiului din Coreea (1950-1953) şi este principala sursă de ajutor economic şi sprijin diplomatic a nord-coreenilor.

Ministrul chinez al apărării, Liang Guanglie, a sosit duminică în Coreea de Nord, el fiind cel mai recent înalt oficial chinez care vizitează republica comunistă a lui Kim Jong Il în condiţiile în care cele două naţiuni marchează cea de-a 60-a aniversare a relaţiilor bilaterale.

"Nicio forţă de pe Pământ nu poate rupe uniunea dintre armatele şi popoarele celor două ţări, ce va dura o veşnicie", a declarat Liang la banchetul de bun-venit organizat duminică în cinstea sa.

Potrivit AP, vizita lui Liang are loc în contextul unei presiuni crescânde asupra Coreii de Nord astfel încât aceasta să revină la negocierile internaţionale ce vizează denuclearizarea regimului comunist.

Coreea de Nord, care a efectuat un test nuclear în mai şi o serie de teste balistice, a abandonat aceste discuţii în aprilie.

Preşedintele american Barack Obama a anunţat săptămâna trecută că va trimite un emisar special la Phenian la 8 decembrie pentru a discuta despre reluarea negocierilor în format de şase, găzduite de China.

Secretul lui Iliescu

Sabin Orcan

Nu vom şti niciodată cu siguranţă dacă fostul nostru preşedinte a fost spion kaghebist sau un comunist sincer.

Dl A.C. salvează abatajul!

Liviu Antonesei

N-ar fi fost mai potrivit să lăsăm ambii ochi să funcţioneze, după puterile lor, în loc să transformăm anticomunismul într-un ciclop?

Trei povestiri călătoare

Grigore Cartianu

Trei crâmpeie de viaţă care ne spun cum stăm cu moravurile prin părţile astea.

Denunţarea capitalismului fără etică

Ion Cristoiu

Este explicabil de ce Fidel Castro a fascinat de-a lungul deceniilor personalităţile de stânga.

Vlad Epurescu - Blog

Vlad Epurescu

Chiar nu v-aţi săturat de Becali?

14:5618.11.09

Ceaiul de la ora 5

Sabin Orcan

PRO TV, televiziunea-cioclu

17:5312.11.09

Blog de bine

Laurenţiu Ciocăzanu

Ingerul Dinica

17:4012.11.09

Adevarul on Facebook



Monica Pop

„E nedrept ce i s-a întâmplat doctorului Ciomu”

Cel mai vechi director de spital din Capitală, Monica Pop, spune că orice medic din lume greşeşte. Articol complet

Victor Ponta

„Sunt tânăr, nu mă obsedează Băsescu“

Preşedintele PSD spune că principala sa preocupare nu este ce face şeful statului, ci felul în care va fi construită societatea în epoca post-Băsescu. Articol complet