„Picătura chinezească“ a partidului
0Controversatul oficial chinez Bo Xilai, considerat până nu demult un potenţial lider al Chinei, a fost trecut pe tuşă, iar soţia sa, arestată.
În urmă cu un an, Bo Xilai era unul dintre cei mai puternici politicieni din China. Era liderul organizaţiei din Chongqing a Partidului Comunist Chinez. Numele său era pe buzele tuturor. Supranumit „Prinţul roşu", Bo Xilai, în vârstă de 62 de ani, era considerat drept unul dintre potenţialii lideri ai Chinei.
Acum, despre Bo Xilai doar se vorbeşte. Demis luna trecută din funcţia de lider al Partidului Comunist din provincia Chongqing, Bo Xilai a fost suspendat, marţi, din Biroul politic al Partidului Comunist.
„Tovarăşul Bo Xilai este suspectat de încălcări grave ale disciplinei, iar Comitetul Central al Partidului Comunist Chinez a decis suspendarea participării sale în Biroul politic", a transmis agenţia China Nouă, adăugând că Bo Xilai este anchetat.
Arestată pentru omucidere
Mai mult, soţia sa a fost arestată, sub acuzaţia că ar fi ucis un cetăţean britanic. Gu Kailai a fost „transferată în custodia autorităţilor judiciare", în cadrul investigaţiei referitoare la moartea omului de afaceri Neil Heywood.
Iniţial, poliţia a anunţat că Heywood, în vârstă de 41 de ani, a murit în urma consumului excesiv de alcool. La scurt timp după decesul omului de afaceri, survenit în luna noiembrie, trupul britanicului a fost incinerat.
Acum însă, potrivit agenţiei China Nouă, au apărut noi informaţii, potrivit cărora Gu Kailai şi fiul său erau „în conflict" cu Neil Heywood din cauza unor „probleme economice", iar tensiunile au luat amploare, în ciuda faptului că erau prieteni.
La sfârşitul lunii martie, relatează CNN, autorităţile britanice au cerut Guvernului chinez să ancheteze misterioasa moarte a omului de afaceri britanic care pretindea că are legături strânse cu familia lui Bo Xilai.
Controverse puternice
Anunţul privind arestarea lui Gu Kailai nu face decât să alimenteze dezbaterile legate de decăderea „Prinţului roşu": a căzut victimă în lupta pentru putere sau chiar a încălcat legea?
Scandalul din jurul lui Bo Xilai, care spera să facă parte din Biroul permanent al Partidului Comunist, a izbucnit în februarie, după ce un fost consilier al său, Wang Lijun, ar fi încercat să obţină azil politic mergând la un consulat al Statelor Unite.
A fost arestat de forţele de securitate imediat după ieşirea din clădirea misiunii diplomatice americane, unde a stat aproape 24 de ore, în absenţa unui răspuns favorabil la solicitarea sa.
Presa occidentală a scris că înaltul funcţionar chinez ar fi putut preda părţii americane materiale compromiţătoare referitoare la şeful său, Bo Xilai, precum şi informaţii privind corupţia în eşaloanele de vârf ale puterii.
Potrivit unor surse, Wang Lijun ar fi lăsat la Consulatul SUA din Chengdu o casetă audio cu fostul său şef, în care Bo Xilai îşi vorbeşte de rău şefii, inclusiv pe actualul preşedinte Hu Jintao.
Bo Xilai şi soţia sa au acumulat 8 miliarde de yuani (1,3 miliarde de dolari) înainte de a se muta din provincia nord-estică Liaoning la Chongqing, relevă site-ului Boxun. Se crede că Bo a transferat marea parte a banilor în SUA, Canada, Marea Britanie şi Franţa.