Kîrgîzstan "ar putea deveni al doilea Afganistan" - Revista presei internaţionale
0Presa internaţională de astăzi scrie despre părerea preşedintelui rus despre situaţia din Kîrgîzstan, prezenţa preşedintelui american la funeraliile lui Lech Kackzynski sau arestările în cazul accidentului ecologic de la Marea Barieră de Corali. Printre alte subiecte, primul martor în procesul lui Radovan Karadzici a fost audiat, iar Michelle Obama merge în Mexic.
Kîrgîzstan "ar putea deveni al doilea Afganistan". Kîrgîzstanul este pe punctul de a se confrunta cu un război civil şi ar putea deveni "al doilea Afganistan", potrivit preşedintelui rus Dmitri Medvedev. "Din câte am înţeles, Kîrgîzstanul este în pragul unui război civil", a spus Medvedev în timpul unei întrevederi la Washington, sugerând ca actualul preşedinte, Kurmanbek Bakiyev, să renunţe la putere, scrie ABC News. "Anumite figuri politice ar trebui să ia decizii responsabile", a mai spus liderul de la Kremlin.
Barack Obama, la funeraliile preşedintelui polonez. Preşedintele american, Barack Obama, va merge la funeraliile preşedintelui polonez, Lech Kaczynski, omorât în urma unui accident aviatic în vestul Rusiei, informează BBC. Preşedintele Rusiei şi cel al Franţei, Dmitri Medvedev şi, respectiv, Nicolas Sarkozy, vor merge de asemenea la Cracovia pentru funeralii. Sicriul a fost transportat la Palatul prezidenţial, unde a fost depus alături de cel al soţului. Funeraliile vor avea loc în două zile, sâmbătă fiind organizată o ceremonie naţională, în timp ce înhumarea soţilor Kaczynski va avea loc duminică în Catedrala Wavel.
Arestări în cazul pierderilor de carburant lângă Marea Barieră de Corali. Trei persoane au fost acuzate de conducere a unei nave prin ape protejate în Australia, potrivit unor surse din poliţie, citate de The Guardian. O navă eşuată în apropierea coastei Australiei pierde carburant şi ameninţă cel mai mare recif de corali. Vaporul sub pavilion chinez, încărcat cu 65.000 de tone de cărbune şi 975 de tone de carburant, a lovit bariera de corali la viteză maximă, iar organizaţiile de mediu îl consideră „o bombă cu ceas".
Primul martor în procesul lui Radovan Karadzici. Un musulman bosniac şi-a început mărturia în procesul în care Radovan Karadzici este acuzat de genocid. Martorul a declarat că socrul său a fost ars de viu în timpul preluării puterii de către sârbi în satul său, în 1992, la începutul războiului bosniac, transmite AP. Ahmet Zulic a spus că tatăl său a fost ucis de sârbi în mai 1992. Zulic a mai spus că a văzut cu 20 de musulmani au fost forţaţi de sârbi să îşi sape propriile morminte, ca apoi să le fie tăiate gâturile sau să fie împuşcaţi.
Michelle Obama merge în Mexic. Prima doamnă a Statelor Unite ale Americii a ajuns la Mexico City în cadrul unei vizite de trei zile, după o oprire surpriză în Haiti. Prima doamnă nu a oferit niciun comentariu jurnaliştilor, în timp ce se deplasa către Ambasada SUA din Mexic. Vizita Primei doamne a Americii în Mexic se datorează chestiunilor legate de educaţie şi progres economic, potrivit AFP.