Eurodeputaţii îşi măresc singuri bugetul
0În condiţiile în care guvernele din Uniunea Europeană impun populaţiei măsuri dure de austeritate, europarlamentarii au decis suplimentarea fondurilor pentru propriile cheltuieli.
Mărirea de buget pe 2010, în valoare de 9,4 milioane de euro, a fost iniţiată de eurodeputatul slovac social-democrat Vladimir Manka şi aprobată de plenul Legislativului, miercuri, la Strasbourg.
Parlamentul European: Lucrătoarele independente să beneficieze de prestaţii de maternitate similare cu cele ale angajatelor
Bugetele europene, controlate la Bruxelles!
Eurodeputaţii au susţinut că este nevoie de mai mulţi bani pentru a face faţă activităţii suplimentare impuse de Tratatul de la Lisabona, care a intrat în vigoare la 1 decembrie 2009, scrie EUObserver.
Salarii mai mari
Fondurile vor putea fi folosite numai pentru a mări salariile personalului Parlamentului European sau pentru a face angajări. Bugetul alocat lunar personalului fiecărui europarlamentar era de 17.540 de euro, înaintea suplimentării. Anumiţi eurodeputaţi au afirmat că publicul ar putea critica decizia. „Este o perioadă dificilă pentru a le cere persoanelor care nu fac parte din Parlament să accepte faptul că votăm o suplimentare a bugetului, dar există atribuţii suplimentare asociate Tratatului de la Lisabona", a explicat europarlamentarul irlandez Mairead McGuinness.
Cu o zi înainte, miniştrii de Finanţe ai ţărilor UE au respins, în cadrul unei reuniuni desfăşurate la Bruxelles, cererea Comisiei Europene de suplimentare cu 6% a bugetului său pentru 2011. Ministrul britanic de Finanţe, George Osborne, a calificat propunerea drept „inacceptabilă".
Totuşi, printr-o decizie controversată, miniştrii de Finanţe au aprobat amendarea bugetului Parlamentului European pentru anul 2010, facilitând creşterea cheltuielilor fără organizarea vreunei dezbateri.
Nicio soluţie pentru europenii de rând
PE nu a reuşit, ieri, să dea o soluţie la criza financiară, cu riscul slăbirii poziţiei sale în faţa statelor membre şi a Comisiei Europene, transmite AFP. În ultima săptămână, deputaţii au luat în calcul taxarea tranzacţiilor financiare, introducerea unor noi impozite, crearea unui fond monetar şi alte măsuri de relansare economică, dar nu au ajuns la o poziţie comună.
Socialiştii i-au acuzat pe conservatori că vor să „aducă Europa la pâine şi apă, în detrimentul coeziunii sociale" şi au propus, în schimb, un program de măsuri pe piaţa muncii care să stimuleze creşterea. Ca urmare a divergenţelor profunde, legislativul a decis amânarea discuţiilor pentru viitoarea şedinţă de plen.