Ambasadorul american în Albania, implicat în muşamalizarea unui caz de trafic cu arme - presă

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ambasadorul american în Albania a ajutat la muşamalizarea provenienţei chineze a muniţiei achiziţionate de Pentagon pentru aprovizionarea forţelor afgane de securitate, potrivit informaţiilor

Ambasadorul american în Albania a ajutat la muşamalizarea provenienţei chineze a muniţiei achiziţionate de Pentagon pentru aprovizionarea forţelor afgane de securitate, potrivit informaţiilor adunate de mai mulţi anchetatori, scrie New York Times.

Un ataşat militar a declarat anchetatorilor că ambasadorul american în Albania a sprijinit un plan al Ministerului albanez al Apărării de a ascunde mai multe cutii cu muniţie chinezească, înaintea vizitei unui reporter. Muniţia a fost împachetată pentru a i se muşamaliza provenienţa, şi trimisă din Albania şi Afganistan. Ambasadorul John Withers s-a întâlnit cu ministrul Apărării, Fatmir Mediu, cu câteva ore înainte de vizita reporterului de la New York Times la contractorul american din Tirana.

Pentagonul a achiziţionat muniţia pentru a o furniza forţelor afgane de securitate, deşi legislaţia americană interzice comerţul cu arme chinezeşti. Ataşatul militar, maiorul Larry Harrison, a participat la rândul său la această întâlnire de la 19 noiembrie 2007, când Mediu i-a cerut lui Withers ajutorul, de teamă că reporterul ar putea dezvălui că a fost implicat în trafic cu arme.

Mediu a ordonat comandantului forţelor armate albaneze să îndepărteze toate cutiile cu muniţie chinezească dintr-un loc pe care reporterul urma să îl viziteze, iar "ambasadorul a încuviinţat că acest lucru urma să înlăture suspiciunile", a explicat Harrison.

În lume

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite