Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

Matinalele Radio Zu şi Kiss FM, amendate pentru vulgaritate

22 septembrie 2011, 13:22 |  Autor: Iulia Bunea | 

Cuvinte cheie: amenda, CNA, Radio,

Radio

Radio

 

Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) a amendat Radio Zu, cu 40.000 de lei, şi Kiss FM, cu 35.000 de lei, pentru emisiunile matinale în care s-a folosit un limbaj vulgar.

CNA a monitorizat programele difuzate de mai multe posturi de radio în lunile iunie, iulie şi august şi a constatat că în emisiunile "Cronica Cârcotaşilor" şi "Kissteria matinală" (matinal difuzat în perioada verii pe Kiss FM), pe de o parte, şi în "Morning Zu", pe de altă parte, realizatorii fac în continuare glume cu aluzii sexuale, folosesc un limbaj nepotrivit pentru ora de difuzare, iar unele piese muzicale sau înregistrări audio difuzate conţin limbaj vulgar.

Până la adoptarea sancţiunilor de joi, Radio Zu a fost sancţionat de 16 ori (13 amenzi şi 3 somaţii) pentru încălcarea, în emisiunile matinale, a legislaţiei audiovizuale privind protecţia copilului, în timp ce Kiss FM a avut 11 sancţiuni (6 amenzi şi 5 somaţii).

Preşedintele CNA Răsvan Popescu a spus că cele două posturi difuzează în continuare "programe matinale cu tot felul de aluzii sexuale, cu discuţii despre sex, lucru care la celelalte posturi a cam dispărut".

Tony Teşiu de la Radio Zu a spus că nu este vorba de o strategie, de a face emisiuni matinale cu discuţii despre sex, ci sunt scăpări şi "sunt într-o pantă descendentă". "Nu este un scop să folosim vulgarităţile", a spus Teşiu, precizând că Radio Zu promovează spre exemplu şi Festivalul Internaţional "George Enescu".

"Suntem cu totul de acord cu problemele semnalate de dumneavostră. Vrem să vă asigurăm că aceste ingrediente nu fac parte deloc din strategia posturilor noastre. Într-un material care durează trei ore, acestea (aluziile sexuale, glumele cu sex n.r.) durează câteva secunde", a spus şi Florin Ciobică de la Kiss FM.


Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    "Cronica Cârcotaşilor" de pe Kiss FM, înlocuită luni cu "Kiss Music", după accidentul lui Huidu

    Emisiunea matinală "Cronica Cârcotaşilor" de pe Kiss FM, prezentată în mod obişnuit de Şerban ...

    O idee a lui Ceauşescu reînviată după 30 de ani de un miliardar român

    Dorinţa din 1980 a lui Nicolae Ceauşescu de a mai construi un aeroport internaţional aproape de ...


    Adevarul on Facebook

    Constantin Iftime

    Realitatea străzii, uneori, e plină de bătrâni şi de adolescenţi, alteori de oameni fără mulţumire, care vibrează de nevroze. Oamenii au multe libertăţi, dar nu-s fericiţi. Uneori, şi un lucru neînsemnat poate să-i dezechilibreze. Continuare

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole