Viitorul director al editurii Evenimentul Zilei şi Capital, Claudiu Şerban a vorbit la B1 TV despre tranzacția Ringier - Bobby Păunescu.
Şerban a declarat, citat de paginidemedia.ro:
* Tranzacția a fost o chestiune naturală, o reacție a noastră la ultimele trenduri în media.
* Aș dori să păstrăm ce e bun în modul ăsta de organizare elvețiană, sper să fie o maşină cu motor elveţian dar care are un şofer român.
* În niciun caz nu se va schimba absolut nimic radical la ziarul Evenimentul Zilei.
* Restructurările au fost stabilite cu mult timp înainte și țin strict de politica Ringier și de ceea ce urma să facă Ringier anul acesta pe piață.
Despre preţul tranzacţiei: 8 milioane de euro, suma vehiculată pe bloguri, este o sumă frumușică, dacă e să comentez.
* Nu am experiența lucrului cu Bobby Păunescu și nu știu în ce măsură intenționează să se implice sau nu în procesul editorial.
* Eu cred nu numai că piaţa de publicitate își va reveni dar va depăși ceea ce avem acum și chiar ceea ce am avut ca și cheltuieli pe cap de locuitor în anii trecuți.
* Marele pariu al presei scrise din momentul acesta este să-și dovedească utilitatea într-un mix de media și să poată să concureze cu alte medii.
Citeşte aici despre vânzarea „Evenimentul zilei“ şi „Capital“ şi vezi şi comunicatul oficial.




















* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.
Trimite Anuleaza