Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

„Cotidianul“ îşi trage obloanele

21 decembrie 2009, 20:53 |  Autor: Raluca Preda, Miruna Olteanu | 

Cuvinte cheie: cotidianul, ziar, business standard,

Cornel Nistorescu, ultimul director al publicaţiei „Cotidianul“

Cornel Nistorescu, ultimul director al publicaţiei „Cotidianul“

 

Angajaţii ziarului au fost anunţaţi ieri că, de la 1 ianuarie 2010, vor pleca acasă pentru că publicaţia va fi închisă. Cornel Nistorescu, directorul „Cotidianul“, a anunţat ieri în redacţie că ziarul va mai fi publicat doar până la finele lui 2009. „Business Standard“ nu mai apare de joi.

Conducerea trustului Realitatea-Caţavencu a anunţat, în urmă cu două săptămâni, că nu va mai edita ziarul „Cotidianul" de la începutul anului viitor şi că, dacă publicaţia nu va găsi un investitor, va fi închisă.

Pe Aceeaşi Temă

După acest anunţ, Cornel Nistorescu, directorul ziarului, şi-a amăgit angajaţii spunându-le că ar fi găsit pe cineva interesat să „bage bani" în editarea publicaţiei.

Totuşi, potrivit unor surse din interiorul redacţiei, tot Nistorescu a anunţat ieri că ultimul număr al ziarului va apărea pe 30 decembrie. După această dată, cei aproximativ 20 de angajaţi vor pleca acasă.

În timp ce directorul „Cotidianul" a refuzat să facă declaraţii pentru „Adevărul", Mihnea Vasiliu, directorul diviziei Quality din trust, a spus că ziarul nu se va închide, dar că nu va mai fi editat de Realitatea-Caţavencu: „De la începutul anului viitor, va lua o pauză până când va găsi un investitor".

În ultimele zile, au apărut informaţii potrivit cărora Poligraf, compania care editează „Cotidianul", ar avea datorii de peste 400.000 de euro către Editura Univers, pentru cărţile distribuite împreună cu ziarul. Potrivit surselor „Adevărul", Univers a desemnat un lichidator care va încerca să recupereze datoria. Vasiliu a declarat că lichidatorul va decide ce va face cu brandul „Cotidianul".

În ceea ce priveşte cotidianul.ro, Dragoş Stanca, şeful diviziei de New Media a grupului, a declarat că varianta online a ziarului va continua, „chiar dacă numărul articolelor va scădea".

Ultima zi pentru "Business Standard"

Ultimul număr al publicaţiei „Business Standard" va apărea joi. „Standard intră în pauză mai devreme pentru că între 23 decembrie şi 1 ianuarie nu se mai face niciun business", a comentat Mihnea Vasiliu.

Potrivit lui Radu Soviani, redactor-şef al ziarului economic, o parte din angajaţi va continua să lucreze pentru postul TV The Money Channel şi o altă parte va trece la divizia online a trustului. Soviani nu a precizat însă câţi din cei 80 de angajaţi vor rămâne în grup. Pentru cea mai mare parte a lor, astăzi este ultima zi de lucru.

Nici angajaţii de la „Cotidianul" şi nici cei de la „Business Standard" nu au fost anunţaţi că ar primi salarii compensatorii. Potrivit declaraţiilor lui Mihnea Vasiliu, cei care pleacă vor primi sume compensatorii conform legii. Adică două sau trei salarii de bază, fără a se lua în calcul drepturile de autor.

Ce s-a întâmplat cu publicaţiile lui Vîntu

Odată cu anunţul potrivit căruia „Cotidianul" şi „Business Standard" nu vor mai fi editate de Realitatea-Caţavencu din ianuarie 2010, a venit şi vestea că patronul Sorin Ovidiu Vîntu renunţă şi la revista „Money Express". Aceasta a fost totuşi preluată de o companie care are acţionari angajaţi ai trustului.

Grupul de presă a anunţat în urmă cu două luni că renunţă şi la revistele „Tabu", „Bucătăria pentru toţi", „Aventuri la pescuit", „Superbebe" şi „24Fun". Cu excepţia „Tabu", care ar putea fi vândută regiei de vânzări DBV Media House, celelalte publicaţii urmează să fie preluate de către managerii lor.

Tranzacţia a fost însă blocată şi nu va avea loc mai devreme de ianuarie 2010.


Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    Ultima ediţie a ziarului Cotidianul va apărea pe 30 decembrie

    Ultimul număr al publicaţiei editate în prezent de trustul Realitatea-Caţavencu va apărea la 30 ...

    O studentă de 20 de ani s-a spânzurat într-un cămin din Cluj

    O tânără de 20 de ani din Bistriţa-Năsăud, studentă la Universitatea Babeş-Bolyai, a fost găsi ...

    ŞANTAJ ENERGETIC Ruşii şi ucrainenii au lăsat Republica Moldova fără curent electric

    Situaţia privind asigurarea Moldovei cu energie electrică a ajuns la un nivel maxim de risc. Du ...

    ŞOCANT O femeie din judeţul Giurgiu a murit în chinuri groaznice, sfâşiată de câini

    Tragedie în comuna giurgiuveană Răsuceni. Cadavrul unei femei a fost descoperit duminică, 1 ap ...

    Licitaţia prin care Roman Copper Corp. a câştigat Cupru Min poate deveni nulă. Statul şi canadienii au mai puţin de o oră pentru a semna contractul

    În cazul în care reprezentanţii statului şi cei ai firmei canadiene nu semnează contractul pen ...

    Siteul Open Culture oferă gratuit 300 de cărţi legendare

    „Idiotul", de F.M. Dostoievski, „Marele Gatsby" şi chiar opere ale lui Freud sunt printre volum ...

    „Cotidianul“, pe ultimul drum

    Astăzi este ultima zi de apariţie a ziarului. Decizia Editurii Univers de a cere insolvenţa zia ...

    Accident cu două TIR-uri și o victimă, în apropiere de Cheia UPDATE

    Un accident rutier grav s-a produs vineri după-amiază, în jurul orei 18.00, pe DN 1A, la aproxi ...

    Pensiile moldovenilor au fost majorate cu 9,6%. Românii încă mai aşteaptă

    Toate tipurile de pensii şi prestaţii sociale acordate de bugetul Republicii Moldova au fost in ...

    Citigroup: sectorul energetic va declanșa o nouă „revoluție industrială”

    Statele Unite sunt în pragul unei noi revoluții industriale ca urmare a dezvăltării sectorului ...


    Adevarul on Facebook

    Constantin Iftime

    Realitatea străzii, uneori, e plină de bătrâni şi de adolescenţi, alteori de oameni fără mulţumire, care vibrează de nevroze. Oamenii au multe libertăţi, dar nu-s fericiţi. Uneori, şi un lucru neînsemnat poate să-i dezechilibreze. Continuare

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole