Locuinţele noi, afectate de valul ieftinirilor
0Dezvoltatorii din Muntenia şi Moldova urmează exemplul celor din Banat şi scad preţurile. Piteşti, Bucureşti, Galaţi, Satu Mare, Timişoara, Suceava, Braşov. Acestea sunt primele oraşe din România în care efectele crizei financiare se fac simţite pe piaţa locuinţelor noi.
„Banatu-i fruncea!”, spun cu mândrie locuitorii celei mai vestice provincii din România. Această maximă este valabilă şi în privinţa evoluţiei descendente a preţurilor la apartamentele nou-construite. Valul ieftinirilor, sub forma unor promoţii sau chiar a reducerii preţului final, a ajuns şi în sudul şi estul ţării.
Nu mai departe de luna trecută, în vestul României, unele companii au anunţat chiar amânarea începerii lucrărilor la proiectele prevăzute pentru anul viitor.
Tendinţa apărută în sudul şi vestul ţării de a nu mai demara noi proiecte până când cele aflate în construcţie nu vor fi vândute reiese şi din datele publicate recent de Institutul Naţional de Statistică.
„În regiunile de dezvoltare Vest şi Sud-Est s-a înregistrat o scădere a numărului de autorizaţii eliberate pentru construirea de clădiri rezidenţiale în intervalul 1 ianuarie – 31 octombrie 2008 faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut”, se arată într-un comunicat INS.
Comercializarea „la gri” a locuinţelor este cea mai recentă încercare a dezvoltatorilor de a resuscita piaţa. Asta după ce au oferit deja bucătării mobilate, locuri de parcare sau spaţii de depozitare gratuite, au redus suprafaţa locuinţelor sau chiar au acordat discounturi de 15-25%.
„Dezvoltatorii care dispun de resurse financiare pentru a finaliza proiectele începute şi-au revizuit planurile şi propun acum cumpărătorilor locuinţe nefinisate pentru a reduce preţul de vânzare la maximum.
Un apartament «la gri» poate fi cu 10-20% mai ieftin decât unul finisat”, se arată într-un comunicat EuroMetropola.
Locuinţele nefinisate, ultima speranţă
În opinia reprezentanţilor companiei, piaţa este deja asaltată de oferte de acest tip, reprezentând ansambluri din toate zonele Bucureştiului.
În Pipera de pildă, într-un bloc de patru etaje, dezvoltatorul oferă o reducere de 300 euro pe metru pătrat pentru apartamentul predat nefinisat, iar în Otopeni discountul este de la 300.000 la 260.000 euro, pentru o casă de 400 de metri pătraţi construiţi.
„Toate acestea sunt soluţii pe care dezvoltatorii de proiecte rezidenţiale le-au găsit în încercarea de a resuscita vânzările pe parcursul unui an care trebuia să intre în istoria imobiliară drept anul cu cele mai multe ansambluri rezidenţiale finalizate.
Această perioadă a devenit însă una care i-a supus pe dezvoltatori la cele mai dificile încercări în materie de vânzări”, este concluzia a consultanţilor EuroMetropola.
TVA de 5%, fata morgana constructorilor
Companiile care apelează la această strategie mizează şi pe reducerea TVA pentru locuinţele care costă sub 100.000 de euro, măsură ce urmează să intre în vigoare în 2009.
„După ce Guvernul va reduce TVA până la 5% pentru locuinţele de până la 100.000 de euro, dezvoltatorii vor fi şi mai interesaţi să vândă fără finisaje, la un preţ mai mic, pentru ca viitorii cumpărători să fie atraşi de această reducere de preţ”, opinează analiştii EuroMetropola.
Dezvoltatorii care au proiecte aflate deja în construcţie încearcă să menţină tarifele la un nivel ridicat şi maschează sub forma unor promoţii reducerile de preţ pe care sunt nevoiţi să le facă pentru a spera să vândă ceva.
Agenţii imobiliari din ţară cred însă că valul ieftinirilor nu a atins încă înălţimea maximă. „Cei care s-au apucat mai devreme atât de vânzare, cât şi de construcţie au avut ceva succes, cei care au început anul acesta şi-au ales un moment destul de dificil.
Eu personal cred că vor mai scădea preţurile şi la apartamentele noi, pentru că şi materialele s-au ieftinit. Fierul costă de două ori mai puţin decât acum câteva luni. Există o marjă de profit la care se poate umbla”, spune Gabriel Tiba, project manager în cadrul companiei imobiliare braşovene General L.M.C.