Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

Toyota are noi probleme: modelele Corolla ar putea fi rechemate în service

17 februarie 2010, 16:20 |  Autor: Mihaela Stoica | 

Cuvinte cheie: toyota, corolla, service,

Modelele Toyota Corolla ar putea avea probleme la servodirecţie

Modelele Toyota Corolla ar putea avea probleme la servodirecţie

 

Cel mai mare constructor auto din lume, Toyota, ar putea chema în service o parte din modelele Corolla din cauza unei posibile defecţiuni la servodirecţie, în contextul în care a rechemat deja circa 9 milioane de autotusisme pentru probleme la frână şi acceleraţie, relatează AFP.

"Potrivit propriei noastre anchete, conducatorul auto resimte o rezistenţă a volanului", a declarat vice-preşedintele Toyota, Shinichi Sasaki, în cadrul unei conferinţe de presă.

Pe Aceeaşi Temă

Acesta a menţionat că a primit mai puţin de 100 de plângeri pentru probleme la servodirecţie şi a declanşat o anchetă, iar în cazul în care vor găsi defecţiuni se vor face "rechemari în service".

În 9 februarie, agenţia americană a siguranţei rutiere a anunţat că va examina plângerile legate de sistemul de direcţie al modelelor Corolla.

Potrivit articolelor apărute în presa americană, utilizatorii au declarat că autoturismele virează prea brusc spre stânga sau spre dreapta, la o viteza de peste 65 km/h, obligând şoferul sa întoarca volanul în direcţia opusă, pentru a evita accidentele. Alţi consumatori susţin că trebuie să ţină volanul foarte strâns, pentru a merge în linie dreaptă.

Gama Toyota Corolla este cea mai vânduta din lume, de la apariţia modelului, în anii '60, fiind vândute peste 30 milioane de autoturisme la nivel mondial.

Şeful Toyota nu va participa la audierile din Congres

Nemulţumirile legate de modelele Corolla vin în contextul în care compania a rechemat deja în service nouă milioane de autoturisme, majoritatea în Statele Unite, din cauza unor probleme la pedalele de acceleraţie şi de frână

În cadrul declaraţiei de astăzi, preşedintele companiei nipone, Akio Toyoda, a anunţat că nu se va prezenta la audierile din Congresul Statelor Unite, desemnându-i pe directorii din America de Nord să răspundă întrebărilor congresmenilor americani.

Totodată, Toyota Motor Corp a anunţat astăzi că va adăuga la toate modelele un sistem de suprareglare al frânelor, care reduce puterea motorului când pedalele de acceleraţie şi de frână sunt acţionate în acelaşi timp.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    (VIDEO FLAGRANT) Mafia pe patru roţi din Bucureşti: cum s-au îmbogăţit şapte şmecheri din tamponări intenţionate

    În urma unei plângeră făcute la Poliţia Rutieră, de către un şofer bucureştean care susţinea că ...

    7 sfaturi pentru a avea parte de super partide de sex la orice vârstă

    Mulți dintr noi presupun că o viață sexuală din ce în ce mai puțin activă este o consecință nat ...

    Bloomberg: Cazul de boală a vacii nebune nu va afecta vânzările de carne de vită

    Când boala vacii nebune a izbucnit prima oară în Statele Unite, vânzările de carne de vită s-au ...

    Cutremur pe Wall Street: Moody’s retrogradează ratingul principalelor bănci americane

    Retrogradările ratingului financiar al unor bănci importante, precum Morgan Stanley și UBS AG, ...

    Gesturile dau vedetele de gol

    Un zâmbet, o grimasă, o mişcare- toate spun mai mult despre intenţiile noastre decât vorbele. S ...

    Geoană se dezice atât de Putere cât şi de Opoziţie

    Senatorul independent Mircea Geoană a declarat că, atât Puterea cât şi Opoziţia nu ar trebui să ...

    VIDEO Asasinul de la Universitatea din Oakland: “Încolonaţi-vă şi vă voi ucide pe toţi”

    Un bărbat de origine coreeană s-a prefăcut că asistă la cursuri, s-a ridicat şi a început să tr ...

    Trebuie să ai înălţimea lui Ghiţă Mureşan să ajungi la bancomat

    Bancomatul din Piaţa Badea Cârţan a devenit loc amuzament pentru unii, alţii spun că este bătai ...

    Producătorul de materiale de construcţii Cars Târnăveni cere instanţei intrarea în insolvenţă

    Producătorul de materiale de construcţii Cars Târnăveni (CARS), al cărui acţionar principal est ...

    9 alimente care «topesc» grăsimea

    Până se mai încălzeşte vremea, ai timp berechet ca să scapi de kilogramele nedorite. Pe lângă s ...


    Adevarul on Facebook

    Constantin Iftime

    Realitatea străzii, uneori, e plină de bătrâni şi de adolescenţi, alteori de oameni fără mulţumire, care vibrează de nevroze. Oamenii au multe libertăţi, dar nu-s fericiţi. Uneori, şi un lucru neînsemnat poate să-i dezechilibreze. Continuare

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole