Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

Mai puţine cereri de credite pentru Prima Casă decât anticipau băncile

10 decembrie 2009, 21:18 |  Autor: Iulia Roşu | 

Cuvinte cheie: prima casă, cereri de credite, bănci,

Prima Casă

Prima Casă

 

Cererea de credite ipotecare a crescut uşor în trimestrul III pe fondul programului Prima Casă, însă sub aşteptările băncilor, care estimează pentru ultimul trimestru al acestui an sporirea cererii faţă de perioada precedentă, arată un sondaj BNR efectuat în rândul băncilor.

Astfel, doar 12% dintre bănci au resimţit o creştere a numărului de cereri de împrumuturi, tendinţă ce a revenit după aproximativ un an în care au avut loc corecţii semnificative ale preţurilor imobilelor şi ale terenurilor, susţin bancherii.

"Principalul catalizator al revenirii se regăseşte în demarare programului guvernamental Prima Casă. Posibilii factori care au frânat cererea vizează incertitudinile de pe piaţa imobiliară, aşteptările populaţiei privind situaţia financiară şi şomajul în următoarele 12 luni şi restrângerea ofertei de credit prin înăsprirea standardelor şi a termenilor creditării", arată sondajul Băncii Naţionale a României (BNR).

Cu toate acestea, băncile au relaxat uşor standardele de acordare a împrumuturilor în trimestrul al treilea pentru creditele ipotecare, în perioada următoare bancherii aşteptându-se la o evoluţie similară. În privinţa termenilor creditării, băncile au relaxat unii factori, cum ar fi diferenţialul de dobândă a creditului faţă de rata ROBOR la o lună, ponderea maximă a serviciului datoriei lunare în venit şi prin creşterea împrumutului ca pondere în valoarea garanţiei, arată sondajul.

Băncile continuă să se aştepte la ieftinirea imobilelor

Trei sferturi din băncile de pe piaţă au raportat în trimestrul al treilea o scădere a preţului la imobile, tendinţă care va continuă şi în ultima parte a anului, conform aşteptărilor a 65% dintre bănci, se mai arată în sondajul BNR.

"Preţul locuinţelor îşi menţine tendinţa descrescătoare pe care s-a înscris în urmă cu un an şi confirmă în mare măsură aşteptările anterioare ale băncilor pentru trimestrul al treilea", se menţionează în raport.

Băncile au înăsprit standardele de acordare a creditelor de consum, pentru care cererea a scăzut uşor.

Standardele de acordare a creditelor de consum s-au înăsprit în trimestrul al treilea, bancherii estimând o evoluţie similară şi în ultimele trei luni din 2009, în timp ce termenii contractelor de credit nu s-au modificat vizibil în perioada iulie-septembrie 2009, mai arată raportul BNR.

"Majoritatea clauzelor au rămas neschimbate, cu excepţia scăderii ponderii maxime a serviciului datoriei lunare şi a creşterii diferenţialului de dobândă a creditului faţă de rata ROBOR la o lună", se arată în sondaj.

În privinţa cererii de credite de consum, băncile au observat o scădere în trimestrul III, contrar aşteptărilor care indicau o revigorare a acesteia, însă, în cazul creditelor de consum cu ipotecă şi a cardurilor de credit, cererea a revenit în teritoriu pozitiv.

Pentru ultimele trei luni din 2009, bancherii prognozează o evoluţie similară a cererii de astfel de împrumuturi.

Sondajul BNR este efectuat trimestrial pe baza unui chestionar trimis primelor 10 bănci din piaţă ce au acordat aproximativ 80% din creditele companiilor şi populaţiei.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     

    10.000 de români şi-au luat Prima Casă

    40% din plafonul de un miliard de euro alocat programului guvernamental a fost epuizată până la ...


    Adevarul on Facebook

    Constantin Iftime

    Realitatea străzii, uneori, e plină de bătrâni şi de adolescenţi, alteori de oameni fără mulţumire, care vibrează de nevroze. Oamenii au multe libertăţi, dar nu-s fericiţi. Uneori, şi un lucru neînsemnat poate să-i dezechilibreze. Continuare

    Politicienii care este

    Grigore Cartianu

    Acest articol n-ar fi existat dacă urechile autorului său n-ar fi biciuite, seară de seară, de un cuvânt folosit de politicieni precum bisturiul chirurgical de către ţapinari: „datorită“.

    Du-te acasă, bodyguard!

    Petre Barbu

    Şi am uitat, la dracu’!, să mă iubesc şi să-mi iubesc îngerul meu păzitor.     

    Se poartă căpuşele

    Simona Catrina

    Mi-amintesc de un amic bun ca un corn cald, generos şi chitit pe o viaţă onestă, îndrăgostit ghem de o colegă de facultate.

    Papagalul lui Flaubert

    Andrei Craciun

    Am aniversat de curând, în tăcere, fără fast, ba chiar fără niciun martor, un deceniu de când sunt flaubertian.

    Restauraţia

    Liviu Avram

    Cel mai norocos personaj din procesul Trofeul Calităţii este Adrian Năstase.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole