Adevarul.ro

Adevarul pentru
iPhone, iPad si Android

Vlădescu: Acordul cu FMI va fi revizuit

21 ianuarie 2010, 16:43 |  Autor: Cosmina Croitoru | 

Cuvinte cheie: Vlădescu, FMI,

Sebastian Vlădescu, ministrul Finanţelor

Sebastian Vlădescu, ministrul Finanţelor

 

Ministrul Finanţelor, Sebastian Vlădescu, a declarat astăzi înaintea întâlnirii cu delegaţia FMI că autorităţile au primit un document care cuprinde o serie de măsuri ce trebuie luate în perioada următoare de autorităţi şi care nu sunt cuprinse în acordul iniţial cu finanţatorii externi.

„Am primit un document, care este în discuţie. Deocamdată nu este public, aşa că până nu discutăm nu este un subiect de dezvatere publică. Este vorba despre alte măsuri decât cele existente în acordul deja parafat de cele două părţi“, a spus ministrul.

Şeful Finanţelor a precizat că finanţatorii externi nu au avansat o cifră exactă privind disponibilizările în sectorul public.

„Este vorba despre o revizuire a acordului şi, din câte ştiu eu, este o revizuire care merge bine. Rămâne să vedem. Nu există o discuţie despre disponibilizări“, a adăugat Vlădescu.

Franks (FMI): Nu s-a hotărât încă dacă jumătate din tranşe merg la buget

Şeful misiunii Fondului Monetar Internaţional de evaluare a acordului cu România, Jeffrey Franks, a anunţat astăzi că nu s-a luat încă o decizie în ceea ce priveşte virarea a jumătate din următoarele două tranşe la bugetul de stat, urmând ca în următoarele două zile să se stabilească acest lucru.

O misiune a FMI, condusă de Franks, se află România în perioada 20-27 ianuarie pentru a doua şi a treia revizuire a acordului stand-by, în vederea eliberării tranşei a treia şi a patra,în valoare cumulată de 2,3 miliarde de euro.

România are un acord cu FMI pe doi ani, pentru 12,95 miliarde euro, pachetul total de finanţare externă, de la Fond, Uniunea Europeană, BM şi BERD, urmând să ajungă la 19,95 miliarde euro. La începutul lunii mai, FMI a virat prima tranşa din împrumut (aproximativ 4,8 miliarde de euro), care a intrat la rezerva BNR, iar în luna septembrie a acordat şi banii aferenţi celei de-a doua tranşe din împrumutul stand-by (1,85 miliarde euro), din care jumătate au intrat la rezerva valutară a Băncii Naţionale a României şi jumătate în contul Trezoreriei statului aflat la BNR.

Introdu codul de mai jos:


* click pe imagine pentru reincarcare daca nu intelegi scrisul.



Trimite Anuleaza
TRIMITE
0 comentarii
 
     


    VIDEO "Dacii - Adevăruri tulburătoare 2012": filmul, vizionat de sute de mii de români, răstoarnă istoria

    „Istoria României se bazează pe un lung şir de falsuri?" Răspunsurile oferite în documentar au provocat o veritabilă frenezie: peste 360.000 de vizualizări, aproape 800 de comentarii.

    Adevarul on Facebook

    Basarabia!

    Ion M. Ionita

    Ciocnirile de interese strategice care au rupt Moldova în două în 1812 nu au dispărut între timp.

    Minte-mă, dar fură-mă!

    Florin Iaru

    Dacă n-am avea cap numai să ne plouă-n gât, poate ar trebui să ne încredem numai în acela care promite cel mai puţin!

    Ca Vîntu şi ca gându’

    Grigore Cartianu

    În hărmălaia noastră politică, asezonată cu spaime economico-financiare, a trecut aproape neobservată o ştire venită dinspre gurile Dunării.

    Secretul cuplului de tip „EBa-Syda“

    Ramona Ursu

    E simplu. Pleacă de la o ştire care nu ne interesează.

    Mang, mangă, mangleală

    Sabin Orcan

    Ministrul «copy-paste» se ţine cu dinţii de scaunul ocupat odinioară de un intelectual de talia lui Spiru Haret.

     
    anuntexpres.ro - widget 5 articole